Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych okolicy stawu kolanowego może być poduszka tłuszczowa zwana Ciałem Hoffy. Jest to struktura położona pod rzepką i ograniczona od góry jej więzadłem.
Ciało Hoffy oddziela kość udową i piszczelową od powierzchni rzepki, zmniejsza tarcie pomiędzy więzadłem właściwym rzepki, samą rzepką i położonymi głębiej tkankami stawu kolanowego. Pełni również funkcję amortyzującą wstrząsy podczas obciążania stawu.
Na dolegliwości ze strony ciałka tłuszczowego mogą wpływać np.
- sumujące się mikrourazy w obrębie stawu kolanowego,
- nieprawidłowe ustawienie rzepki i jej urazy,
- urazy łąkotek,
- przebyte zabiegi w obrębie kolana,
- bezpośrednie uderzenie w przednią część stawu.
Ciało Hoffy jest mocno unerwione, więc gdy podczas urazów okolicznych tkanek dojdzie do stanu zapalnego i obrzęku, a ciałko Hoffy zostanie uciśnięte lub podrażnione, dojdzie do odczuwania dolegliwości bólowych. Może dojść również do obrzęku samej poduszki tłuszczowej i jej zakleszczenia pomiędzy rzepką, a kością udową.
Nad diagnostyką w kierunku dysfunkcji ciała Hoffy warto zastanowić się w przypadku wystąpienia następujących dolegliwości:
- ból lub obrzęk okolicy podrzepkowej (zwłaszcza po bokach więzadła rzepki),
- uczucie rozpierania w stawie podczas zgięcia i wyprostu kolana
- dolegliwości podczas dotyku przedniej części stawu.
Podstawą diagnozowania jest zebranie wywiadu i wykonanie badania obrazowego takiego jak USG lub/i rezonansu magnetycznego. Diagnozę stawia lekarz ortopeda.
W leczeniu schorzeń ciałka Hoffy wyróżniamy leczenie zachowawcze i leczenie operacyjne. Podczas leczenia zachowawczego możemy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który używając technik terapii manualnej, kinesiotapingu i zabiegów fizykoterapii pomoże zwalczyć dolegliwości bólowe i stan zapalny tkanek okolicy stawu. Pomocne będą również elementy treningu medycznego wzmacniające i stabilizujące staw kolanowy. Niekiedy konieczne mogą być również iniekcje ze środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.
W przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym wykonuje się zabieg artroskopowy polegający na usunięciu zmienionych przewlekłym stanem zapalnym i zwłókniałych części ciałka tłuszczowego. Po zabiegu nie ma obowiązku odciążania kończyny, ruch zgięcia i wyprostu w stawie może być wykonywany w bez bólowym zakresie. Okres powrotu do zdrowia trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie, a do pełnego sportu około 2 miesięcy. Warto w tym czasie współpracować z fizjoterapeutą.