endoproteza1Ból biodra jest częstym problemem pacjentów zgłaszających się do lekarza POZ i lekarza Ortopedy. Problem bólu w tej okolicy może dotyczyć osoby w każdym wieku. Etiologia tych dolegliwości jest różna w zależności od wieku, wykonywanej pracy, uprawianego sportu i ewentualnych schorzeń ogólnych pacjenta. Przyczyną nieprzyjemnych odczuć może być również problem urologiczny lub ginekologiczny.

Jedną z najistotniejszych rzeczy, które rzetelnie musi wykonać lekarz konsultujący pacjenta to szczegółowe zebranie wywiadu lekarskiego. Daje to szansę postawić trafne wstępne rozpoznanie u pacjenta nawet w 70% przypadków. Badając chorego fizykalnie, nawet bez dodatkowej diagnostyki obrazowej, wstępne rozpoznanie i celowane leczenie wdrożymy już u ponad 80% pacjentów.

Dziecko- mały człowiek, czasem (nie)mały problem

Jak można się domyślić, bóle biodra u dziecka mogą wiązać się z zaburzeniami rozwojowymi. Niestety często przyczyną dolegliwości u dzieci może być poważna choroba ortopedyczna, np.: dysplazja stawu biodrowego (coraz rzadsza z powodu dobrze rozwiniętego screeningu w naszym kraju), młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej, choroba Perthesa (jałowa martwica głowy kości udowej), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), konflikt udowo- panewkowy lub zmiany nowotworowe. Jedną z najczęstszych przyczyn utykania i bólu stawu biodrowego u młodszych dzieci jest jego zwiewne zapalenie, które często jest reaktywnym procesem po przebytej infekcji ogólnej. Dzieci często skarżą się na ból w okolicy kolana choć problem podstawowy tkwi w stawie biodrowym. W związku z tak dużą ilością możliwych rozpoznań klinicznych,, nie możemy bagatelizować utrzymującego się bólu lub utykania u dorastającego człowieka, gdyż konsekwencje tego mogą mieć wpływ na całe jego przyszłe życie. Na szczęście obecnie leczenie dobrze zdiagnozowanego problemu ortopedycznego wiąże się z dobrym rokowaniem funkcjonalnym.

Sportowcy

Grupy osób bardzo intensywnie uprawiające konkretną dyscyplinę sportu, mają swoją specyfikę w przyczynach dolegliwości w okolicy stawu biodrowego. Mamy tu do czynienia z często przebytymi mikrourazami, przeciążeniami i niedoleczonymi poważniejszymi kontuzjami. Wymagania stawiane swojemu organizmowi i chęć powrotu do treningu są duże. Często diagnostyka nie kończy się na RTG i USG. Bardzo pomocne jest badanie rezonansem magnetycznym dobrej jakości (wysoka indukcyjność pola magnetycznego). Również leczenie zmian przeciążeniowych często nie kończy się na klasycznych metodach leczenia, i tu z pomocą przychodzi nam medycyna regeneracyjna (stosowanie kwasu hialuronowego, kolagenu, PRP, terapii Goldic) w postaci iniekcji celowanych. Część problemów, oprócz okresowego usprawniania, wymaga również stałego zaangażowania w indywidualną terapię z fizjoterapeutą oraz stosowania różnego rodzaju zabiegów fizykoterapeutycznych. Najczęstsze przyczyny dolegliwości to przeciążenia przyczepów i brzuśćców mięśniowych, zespoły powięziowe, uszkodzenia obrąbka stawowego i chrząstki stawowej, konflikt udowo-  panewkowy. Celem leczenia, oprócz pozbycia się dolegliwości, jest powrót do prawidłowego wzorca ruchowego, co ma uchronić przed powikłaniami i kolejną przerwą w treningu.

Narastające/ nieustępujące bóle u osób dorosłych

Przyczynami bólu biodra mogą być: przeciążenie, konflikt udowo- panewkowy, uszkodzenia wewnątrzstawowe, choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, jałowa martwica głowy kości udowej, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego, zespoły korzeniowe kręgosłupa, zapalenie i zwyrodnienie stawów krzyżowo-biodrowych, entezopatie okolicy krętarza większego oraz zapalenie kaletki krętarzowej, biodro trzaskające, choroby reumatyczne, itd.. Większość rozpoznań wymaga dobrego zróżnicowania i przeprowadzenia konkretnych testów klinicznych oraz potwierdzenia w badaniach dodatkowych. Pamiętajmy, że narząd ruchu jest to układ połączonych elementów ruchomych (stawy) i dynamicznych siłowników (mięśnie), w którym pojedyncze wadliwie działające ogniwo ma wpływ na resztę układu. Choroba zwyrodnieniowa jest problemem cywilizacyjnym, który narasta z każdą dekadą. W medycynie coraz większe znaczenie przywiązuje się do celów profilaktyki zdrowotnej. Wielokierunkowe leczenie powyższych problemów ma na celu uratowanie tkanek/stawu przed ich zużyciem /wytarciem. Porażką leczenia zachowawczego, co niekiedy jest nieuchronne z racji późnego wdrożenia terapii lub szybkiej progresji choroby, jest implantacja sztucznego stawu (endoproteza), chociaż jest to rozwiązanie dążące do coraz większej doskonałości, dające możliwość normalnego funkcjonowania z coraz mniejszą restrykcją aktywności i pracy, przede wszystkim pozbawiające pacjenta dolegliwości bólowych.

Tomasz Mas – lekarz ortopeda JOPA Clinic uważa, ze każdy ból w okolicy stawu biodrowego u dziecka lub dorosłego, który nie ogranicza się w ciągu kilku dni, wymaga konsultacji lekarza ortopedy w celu zapobiegnięcia powikłaniom toczącego się procesu chorobowego.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.