podosmart obszaryChód jest jedną z podstawowych funkcji ruchowych człowieka, w którym udział bierze całe nasze ciało. Sposób w jaki się poruszamy mówi wiele o naszej kondycji. Poprzez obserwację człowieka w ruchu możemy analizować poszczególne fazy chodu. Pozwala to ocenić czy mamy do czynienia chodem prawidłowym czy patologicznym.

Chód fizjologiczny w ciągu naszego życia ulega zmianie, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność mięśni. Charakterystyczny wzorzec chodu jest efektem złożonych interakcji układu kostnego, mięśniowego i nerwowego. Podstawowym elementem determinującym „normalny wzorzec chodu” jest utrzymanie stabilnej pozycji na lewej i prawej nodze.

Chód patologiczny może być wynikiem różnych dysfunkcji, np. nerwów, mięśni, stawów, mózgu czy rdzenia kręgowego. Jeśli pojawia się ból – on również utrudnia normalne poruszanie się.

W praktyce analiza chodu i biegu jest narzędziem pozwalającym na uzupełnienie badań i testów funkcjonalnych. Jest to rozwiązanie pomagające diagnozować pacjentów z różnymi zaburzeniami ruchowymi np. o podłożu ortopedycznym, neurologicznymi ale także związanych z wiekiem czy uprawianym sportem. Ocena i opis chodu pacjenta pozwala lekarzowi oraz fizjoterapeucie:

  • na postawienie trafniejszej diagnozy,
  • na dobór właściwej metody leczenia czy rehabilitacji.

Pomaga także zwiększyć efekty osiągane podczas treningów sportowych. Dodatkowo jest to także bardzo dobre narzędzie umożliwiające obiektywną ocenę efektów rehabilitacji i treningów. 

Najwierniejszą metodą oceny jest połączenie obserwacji wizualnej wraz z pomiarem siły nacisku na poszczególne punkty stopy podczas wykonywania kroków. W JOPA Clinic wykorzystujemy do tego specjalistyczne wkładki Podosmart.

Analizują one dane z obu stóp podczas każdego kroku w zróżnicowanych warunkach, tak aby umożliwić jak najbardziej naturalne poruszanie się pacjenta. Dzięki zastosowanej technologii możemy:

  • poprawiać wyniki sportowców,
  • zminimalizować ryzyko urazów,
  • określić najlepsze praktyki rehabilitacyjne.
Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.