lokiec3Staw łokciowy łączy ramię z przedramieniem. Każdy z nas może wyczuć w tej okolicy dwie struktury - nadķłykcie kości ramiennej: przyśrodkowy i boczny. Na nich swoje przyczepy początkowe mają mięśnie odpowiedzialne za zginanie i prostowanie nadgarstka. 

Do naszych gabinetów dość często zgłaszają się pacjenci skarżący się na ból łokcia, często promieniujący do przedramienia. Powodem tego może być stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej (tzw. łokieć tenisisty) lub przyśrodkowego (tzw. łokieć golfisty). Schorzenia te należą do entezopatii ścięgien prostowników lub zginaczy nadgarstka.

Mimo swojej nazwy, nie mają nic wspólnego z grą w tenis czy golfa. Ewentualne uszkodzenie tej okolicy w trakcie gry może wystąpić u początkujących graczy z powodu złej techniki.

Najczęściej dolegliwości powstają z powodu powtarzających się ruchów, przeciążeń związanych z prostowaniem lub zginaniem nadgarstka. 

Przykładowe czynności to :

  • pisanie na klawiaturze, 
  • używanie myszki komputerowej,
  • szycie, 
  • praca młotem udarowym,
  • naciąganie np. pasów używanych w transporcie. 

Dolegliwości te na szczęście bardzo dobrze reagują na leczenie fizjoterapeutyczne. Mam tu na myśli przede wszystkim szeroko rozumianą terapię manualną. Dzięki niej zmniejszamy napięcie mięśniowe, rozciągamy przykurczone tkanki, zmniejszamy miejscowe procesy zapalne okolic bolesnych. W trakcie terapii stosuję różne formy odreagowania tkanek. Oprócz pracy rękami terapeuty wykorzystuję techniki narzędziowe, które precyzyjnie i skutecznie przywracają fizjologię tkanek  ( np. pinoterapia, suche igłowanie ).

W procesie leczenia stosuje się również zabiegi fizykalne (fala uderzeniowa, ultradźwięki,  laseroterapia, jonoforeza, krioterapia). Oczywiście nie jest konieczne wykonanie wszystkich w/w zabiegów , czasami wystarczy jeden by pozbyć się uporczywego bólu.  Terapię dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta .

Kolejną propozycją walki z tymi schorzeniami jest stosowanie specjalnych opasek kompresyjnych , które pobudzają układ krążenia i limfatyczny, redukując stany zapalne i obrzęki .

Bardzo ważna jest oczywiście profilaktyka, czyli zdrowe żywienie, odpoczynek, rekreację ruchową oraz odpowiednią ilość snu. Niezwykle istotne jest dbanie o elastyczność mięśni i swobodę tkanek w obrębie przedramion. Stosujemy tu automasaż, czy zwykłe ugniatanie przedramienia oraz rozciąganie mięśni. 

Łatwym sposobem jest utrzymanie wyprostowanej w łokciu kończyny górnej ze zgięciem dłoniowym nadgarstka (łokieć tenisisty) lub ze zgięciem grzbietowym nadgarstka (łokieć golfisty). Pozycję taką należy utrzymać  10 - 30 sekund 2 -3 razy, powtarzając kilka razy w ciągu dnia.  Trzeba jednak zwrócić uwagę, by towarzyszące temu odczucia w łokciu i przedramieniu nie były zbyt intensywne. Może to bowiem zaostrzyć nasze dolegliwości na kilka dni.

W skrajnych przypadkach, przy braku zadowalających efektów konieczna jest wizyta u lekarza ortopedy, który może zalecić tzw. ostrzyknięcie stawu  (np. iniekcja sterydowa bądź osocze bogatopłytkowe).

lokiec2
lokiec1
Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.