Dolegliwości bólowe okolic karku, łopatki, pleców czy pośladków nie raz dotykają zapewne większość z nas. Często niewielki ból pojawia się na krótki czas, po czym staje się coraz częstszy i silniejszy. Kiedy takim objawom towarzyszy sztywność czy osłabienie mięśni, a na ich przebiegu wyczuwalne jest zgrubienie, twardość - mamy do czynienia z tak zwanym bólem mięśniowo-powięziowym – głównym objawem punktów spustowych.
Punkt spustowy to guzek czy zgrubienie w nadmiernie napiętym mięśniu czy powięzi. Daje on objawy bólowe określane przez Pacjentów jako silne pieczenie, pulsowanie czy mrowienie.
Zdarza się, że po uciśnięciu punktu spustowego ból odczuwalny jest w innym miejscu.
Punkty spustowe oprócz tkanek mięśniowych mogą również występować w skórze, tkance tłuszczowej, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych lub w okostnej. W odróżnieniu od tych występujących w mięśniach nie wywołują one charakterystycznego bólu promieniującego.
Możemy podzielić je na:
- aktywne – dające dolegliwości bólowe zarówno w spoczynku jak i podczas wysiłku fizycznego,
- utajone – dolegliwości bólowe pojawiają się tylko podczas podrażnienia np. ucisku.
Do powstawania punktów spustowych mogą przyczyniać się przeciążenia mięśniowe, długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji, stres, zmiany zwyrodnieniowe stawów.
Celem terapii punktów spustowych jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Leczenie opiera się na mobilizacji uciskowej, rozluźnianiu pozycyjnym, metodzie spray and stretch, technice energii mięśniowej, masażu punktowym czy igłoterapii punktów spustowych.
Istotnym elementem kompleksowej terapii jest profilaktyka. Należy odpowiednio dostosować ćwiczenie zapobiegające ponownemu wystąpieniu punktów spustowych. Ważna jest również edukacja Pacjenta pod względem ergonomii.