porada 2504Twoja postawa oraz ruchy określają obciążenie oaz nacisk wywierany na stawy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa. Nieprawidłowe pozycje m.in. podczas wykonywania czynności dnia codziennego po pewnym czasie robią ogromny bałagan w naszym ciele.

Według Alfa Nachemsona największe obciążenie jest w pozycji siedzącej z pochyleniem tułowia do przodu z jednoczesnym trzymaniem ciężaru. Przyjazna będzie pozycja siedząca, ale z odchyleniem tułowia w tył. Oczywiście niezastąpiony zwłaszcza przy pracy siedzącej będzie ruch.

Uwagę również zwraca porównanie pozycji stojącej i siedzącej. Według błędnych przekonań to nie pozycja stojąca obciąża bardziej kręgosłup, lecz pozycja siedząca, w której nacisk na krążek międzykręgowy jest zdecydowanie większy. Od pozycji stojącej do pozycji stojącej z pochyleniem tułowia do przodu i trzymaniem ciężaru jest wzrost obciążenia aż o 120 %!

Relaks dla kręgosłupa przynosi pozycja leżąca. Nie oznacza to, iż najlepiej byłoby tylko leżeć. Bezczynność również niesie za sobą negatywne skutki. Mamy tu przede wszystkim przedstawione jak długotrwała pozycja siedząca, pozycje z obciążeniem, pozycje w zgięciu wpływają na kręgosłup.

Warto zwrócić uwagę na pracę kręgosłupa, gdy dodamy pochylenie tułowia już o 10 stopni. Ta niewielka różnica powoduje, że kręgosłup lędźwiowy dźwiga ciężar dwa razy większy niż w pozycji stojącej. 

Każde przeciążenie kręgosłupa przyczynia się do zmian w strukturze kręgosłupa doprowadzając do choroby zwyrodnieniowej, przepukliny krążków międzykręgowych oraz zespołów bólowych kręgosłupa.

Zadbaj o prawidłową kondycję Twojego kręgosłupa, który jest narażony codziennie na przeciążenia. Odpowiednie będą ćwiczenia stabilizacji i kontroli motorycznej oraz terapia manualna, która zniweluje złe działanie sił na fundament ciała człowieka. Ważna jest praca nad podstawą, prawidłowym ruchem i doborem odpowiednich ćwiczeń.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.