lordozaKręgosłup charakteryzują naturalne krzywizny:  wygięcie w przód – lordoza oraz wygięcie ku tyłowi – kifoza. Mieszczące się w przyjętych normach spełniają bardzo ważną rolę, przede wszystkim służą poprawnemu przenoszeniu sił działających na stawy i mięśnie, tak aby były one rozłożone jak najbardziej równomiernie, dając nam pełną swobodę ruchu i nie prowokując lokalnych przeciążeń i w konsekwencji – bólu.

Wiele czynników w naszym życiu może jednak doprowadzić do zachwiania tej równowagi, co może wywołać zmiany naszej postawy. Jednym z najczęstszych przykładów jest pogłębienie lordozy lędźwiowej. Zwiększenie zakrzywienia dolnej części kręgosłupa w bezpośredni sposób nadmiernie obciąża tylne części kręgów i krążków międzykręgowych (dysków), co w efekcie prowadzi do ich przeciążenia i bólu, a w dłuższej perspektywie degenergacji (zmian zwyrodnieniowych i wypuklin).

Przyczyną takiej zmiany jest utrata równowagi napięcia mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie poprawnego kształtu kręgosłupa. Nadmierne napięcie mięśni zginaczy bioder, głównie biodrowo-lędźwiowego oraz mięśni ud idące w parze ze zwiększonym napięciem mięśni grzbietu prowokują pochylanie miednicy, oraz osadzonego na niej kręgosłupa do przodu. W przypadku jednoczesnej niewydolności mających się temu naturalnie przeciwstawiać mięśni pośladków i brzucha możemy już mówić nie tylko o pogłębieniu lordozy, ale już o całym zespole zależności noszącym nazwę zespołu skrzyżowania dolnego.

Najczęstszą przyczyną dysbalansu mięśniowego prowadzącego do zespołu skrzyżowania dolnego jest siedzący tryb życia. Pozycja ta wymusza długotrwałe statyczne zgięcie bioder przy jednoczesnym rozciągnięciu i niskiej aktywności mięśni pośladkowych oraz mięśni brzucha w prostej linii prowadzi do zmian opisanych powyżej.

Terapia prowadzona przez fizjoterapeutę, a także autoterapia obejmująca pracę własną oraz poprawę ergonomii pacjenta, skupia się przede wszystkim na rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni grzbietu i ud oraz ćwiczeń wzmacniających mięśnie pośladkowe i głębokie partie mięśni brzucha.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.