usg piersiRak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet – w województwie kujawsko-pomorskim  stanowi 24% zachorowań wśród raków. Szacuje się że rocznie raka piersi na świecie rozpoznaje się u ok 1,5 miliona kobiet a 400 tysięcy umiera z tego powodu.

Trzeba pomyśleć wcześniej

Wczesny rak piersi przebiega bezobjawowo i może zostać znaleziony przypadkowo podczas profilaktycznie wykonywanych badań USG piersi i mammografii. W Polsce zaleca się objęcie profilaktyką mammograficzną kobiety w wieku 50-69 lat i wykonywanie badania co 2 lata, jednak w ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zachorowalności wśród kobiet w młodszym wieku o gęstej, gruczołowej budowie piersi – dla nich zalecanym badaniem jest USG, ewentualnie uzupełnione o badanie mammograficzne. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić również wykonanie rezonansu magnetycznego.

Co powinno niepokoić

Najczęściej, pierwszym objawem raka piersi jest niebolesny guz wyczuwany przez pacjentkę podczas samobadania. Inne niepokojące objawy to asymetria sutków, wciągnięcie brodawki, owrzodzenie brodawki lub skóry piersi, guzki dodatkowe w okolicy, ból bez uchwytnych przyczyn, niewielkiego stopnia pogrubienie skóry, obraz skórki pomarańczy (nacieczone więzadła), świąd lub pieczenie brodawki. W przypadku wykrycia niepokojącej zmiany kobieta powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania (USG, mammografia).

USG czy mammografia

Warto tutaj wspomnieć iż obydwie te metody diagnostyczne uzupełniają się wzajemnie, ale nie są równoważne. Zmiany widoczne w mammografii mogą nie być widoczne w USG i odwrotnie. W przypadku stwierdzenia niepokojących patologii lekarz kieruje pacjentkę na biopsję. Konieczna jest również dokładna ocena okolicznych węzłów chłonnych. Kolejnym krokiem jest łączna ocena wyników badań dodatkowych oraz biopsji przez lekarza onkologa lub chirurga i dobranie leczenia – najczęściej jest to zabieg operacyjny i radioterapia oraz chemioterapia, czasem uzupełnione o hormonoterapię.

Szczególnie narażone kobiety
Szczególnie narażoną grupą są kobiety, u których w rodzinie występował rak piersi i/lub jajnika. Takie pacjentki z grupy wysokiego ryzyka powinny być pod kontrolą Poradni Genetycznej i przebadać się w kierunku mutacji genowych (szczególnie genów BRCA1 i BRCA2).

Wykrycie raka we wczesnej postaci jest korzystne, daje szansę na leczenie oszczędzające piersi (BCT), dlatego tak ważne jest cykliczne samobadanie i zgłaszanie się do lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Badanie USG nie boli, jest bezinwazyjne i znacząco przyczynia się do wykrycia choroby.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.