urazy1Sport w wieku dziecięcym stawia coraz większe wymagania. Dzieci poddawane są niejednokrotnie obciążeniom treningowym porównywalnym do profesjonalistów. W takim przypadku ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo wysokie. Młodzi sportowcy, a przede wszystkim ich rodzice, szukają różnorakich form treningowych, w celu wybicia się ponad przeciętność. Pozytywnym zjawiskiem ostatnich lat jest to, że rośnie popularność zajęć mających na celu profilaktykę urazów. Trening kształtujący podstawowe i fundamentalne elementy motoryki podstawowej, niewątpliwie możemy zaliczyć do formy aktywności poprawiającej efektywność i bezpieczeństwo treningu ukierunkowanego.

Narzędzi treningowych jest wiele i możemy z nich korzystać w bardzo szerokim zakresie. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach:

  1. Nauczanie poprawnego wzorca ruchowego opartego o prawidłową mobilność i stabilność. Zwiększa świadomość ciała młodego sportowca, ale także daje możliwość zwiększenia bodźca treningowego przy zachowaniu niskiego ryzyka wystąpienia kontuzji.
  2. Siła to cecha motoryczna, która na fundamencie prawidłowego wzorca ruchu powinna być kształtowana na każdym etapie treningu dzieci i młodzieży. Trening oporowy o odpowiednio dobranej intensywności jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju sportowca. Stanowi on bazę do innych ukierunkowanych zdolności motorycznych oraz wpływa na rozwój innych cech, takich jak szybkość czy wytrzymałość. Wbrew panującej opinii trening siły można wprowadzać w każdym wieku dziecka, jednak ważne jest odpowiednie dostosowanie środków i obciążeń treningowych. 
  3. Najważniejszym elementem treningu każdego sportowca jest regeneracja. Składa się z wypoczynku biernego np. odpowiedniej ilości snu, jak również aktywnych form odbudowy w postaci treningu alternatywnego, rolowania. Niestety, dużym problemem jest już obecnie przeciążanie młodych sportowców, którzy oprócz treningów danej dyscypliny w ciągu tygodnia łączą treningi indywidualne, zajęcia profilaktyczne oraz różnego rodzaju zajęcia pozaszkolne podnoszące ich umiejętności i wiedzę w innych obszarach życia. Zbyt duża ilość zajęć sprawia, że trening traci swoja efektywność oraz zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji.

Powyższe zasady to jedynie podstawy pracy z dziećmi uprawiającymi sport. Warto pamiętać o innych aspektach treningowych, jak chociażby odpowiednie żywienie czy przygotowanie mentalne, które w znacznym stopniu powinno dotyczyć również rodziców młodych zawodników. Ważne aby treningi przeprowadzane nawet dla tych najmłodszych były przemyślane i zaplanowane. Istotny jest też fakt, że sport ma cieszyć, szczególnie młodych zawodników. Dlatego zmiany wprowadzane w ich życie powinny być stopniowe i nie odbierać im radości uprawiania danej dyscypliny.

urazy2 urazy3

W JOPA Clinic wykwalifikowana kadra dba o odpowiednie formy treningowe, które zmniejszają ryzyko urazów w sporcie dzieci i młodzieży. Najmłodsi pacjenci mogą skorzystać nie tylko z zajęć indywidulanych, ale także grupowych. Projekt Aktywny Junior dedykowany jest dla dwóch grup wiekowych ( 10 -14 oraz 15 – 18 lat ).

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.