kolka1Kolka stanowi nie lada problem dla świeżo upieczonych rodziców. Najczęściej pojawia się między 4 a 6 tygodniem życia niemowlęcia. Spowodowana jest zaburzeniami pracy niedojrzałego układu pokarmowego maluszka.

Sposobów na pozbycie się kolki jest kilka i może okazać się , że trzeba wypróbować je wszystkie zanim znajdzie się  ten skuteczny, ponieważ na każde dziecko zadziała coś innego.

Najprostszym sposobem jest ogrzanie brzuszka dziecka, np. ciepłą (wyprasowaną ) pieluszką lub ułożenie maluszka na sobie „brzuszkiem do brzuszka”. Taka pozycja zapewni łatwiejsze ogrzewanie i ulgę. Niemowlęta lubią też szum suszarki, który przypomina im dźwięk wód płodowych.  Czasami może pomóc też ciasne owijanie maluszka, rytmiczne kołysanie oraz ciepła kąpiel.
Jeżeli to wszystko zawiedzie warto spróbować  masaż antykolkowy. Używając niewielkiej ilości oliwki delikatnie masujemy brzuszek maleństwa okrężnymi ruchami, zgodnie ze wskazówkami zegara. Brzuszek masujemy na przemian lewą i prawą dłonią, od zewnątrz do środka.

Pamiętajmy, że musimy wykazać się dużą porcją cierpliwości, czułości i miłości. To ciężki czas zarówno dla dziecka jak i rodziców. Pocieszający jest fakt, że kolki w końcu mijają.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.