Choroby wewnętrzne czyli interna to królowa nauk medycznych, zajmuje się schorzeniami narządów wewnętrznych - chorobami układu krążenia, oddechowego, trawiennego, endokrynnego, krwiotwórczego, moczowego, kostno-stawowego. Tym samym jest to dziedzina medycyny nadrzędna wobec takich dyscyplin jak np. kardiologia, nefrologia czy gastrologia.

Nazwa interna czy też po prostu "choroby wewnętrzne" w wielu krajach faktycznie nie funkcjonuje - bywa zastąpiony terminami medycyna ogólna (general medicine) lub po prostu medycyna (medicine). Każdy chory potrzebuje holistycznego  podejścia do swojej osoby i to całościowe podejście do człowieka zapewnia lekarz chorób wewnętrznych. W ramach interny mieszczą się m.in: alergologia, choroby zakaźne, diabetologia, endokrynologia, gastrologia, geriatria, hematologia, kardiologia, nefrologia, pulmologia, reumatologia.

 

Lekarze (choroby wewnętrzne)

dr Iwona Skonieczna-Zielak
iwona skonieczna zielak

Internista

Lekarz chorób wewnętrznych, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od początku swojej kariery zawodowej związana z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Toruniu. Przez 15 lat pracowała na oddziale wewnętrznym i poradni hematologicznej, a następnie w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Jest specjalistką w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz medycyny ratunkowej.

czytaj więcej


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.