Masaż tkanek głębokich polega na podążaniu za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Wyróżnia się możliwością rozluźniania tkanek, poprawą ich przesuwalności oraz uwalnianiem z napięć, w jak najskuteczniejszy i najbardziej ergonomiczny sposób. Pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w narządzie ruchu.
Składa się z oceny funkcjonalnej Pacjenta, a zwłaszcza jego układu mięśniowo-powięziowego. Podczas diagnostyki ważne jest również badanie postawy jego ciała. Zwracamy uwagę na ustawienie głowy, obręczy barkowej czy stawów obwodowych. Pozwala to nam na zastosowanie odpowiedniej terapii. Pacjent poddawany zabiegom masażu tkanek głębokich nie jest tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczy w terapii poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów i czynności, które jeszcze bardziej zwiększają rozluźnienie tkanek.
Wskazaniami do wykonywania masażu tkanek głębokich są schorzenia narządu ruchu, takie jak:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- stany pourazowe i pooperacyjne,
- schorzenia o charakterze przeciążeniowym (np. łokieć tenisisty),
- problemy związane z dużym ograniczeniem ruchomości (np. zespół zamrożonego barku),
- a także schorzenia o charakterze uciskowym (np. zespół górnego otworu klatki piersiowej).
Atutem masażu tkanek głębokich jest możliwość pracy w stanach ostrych poprzez wykorzystanie pracy pośredniej.
Efekty MTG:
- rozciąganie i rozluźnianie tkanek,
- poprawa ukrwienia i przepływu chłonki,
- poprawa zakresów ruchu,
- poprawa funkcji mięśni.
Masaż tkanek głębokich w porównaniu do masażu klasycznego wyróżnia się między innymi intensywnością oraz sposobem wykonania. Fizjoterapeuta, jako "narzędzie terapeutyczne" może wykorzystać swoje przedramię, łokieć, pięść, kostki, palce oraz dłoniową powierzchnię całej ręki.