jak siedziecPostawa jest najczęściej powtarzającym się ułożeniem poszczególnych elementów ciała podczas stania, chodzenia i siedzenia. Uważana jest za poprawną, jeżeli jest symetryczna, nie powoduje nieprawidłowego napięcia mięśni oraz stawia optymalne warunki do pracy całego organizmu. U dziecka kształtuje się ona w jego codziennym środowisku.  Podczas tego procesu najważniejszą rolę odgrywa dom oraz szkoła. Dzieci w młodszym wieku wymagają szczególnej uwagi. Dużo łatwiej wyrobić u nich nawyk prawidłowej postawy siedzenia w ławce. Wszystkie nieprawidłowe ustawienia ciała, które zostaną przeoczone w tym okresie mogą się utrwalić i doprowadzić do wady postawy.

Na prawidłową postawę w ławce składa się kilka elementów. Najważniejsze z nich to: proste plecy, stopy oparte o ziemię, kolana nieco poniżej ud, podparty kręgosłup, rozluźnione barki oraz głowa lekko pochylona nad stołem. Łokcie i przedramiona powinny mieć pełną swobodę ruchów. Ręce mogą być podparte, ale kręgosłup dalej powinien pozostać prosty. Mięśnie dłoni powinny być rozluźnione, a ramiona ustawione naturalnie.

Dbanie o prawidłową postawę jest obowiązkiem nie tylko rodzica, ale także nauczyciela. Od kilku lat zwraca się dużą uwagę na odpowiedni dobór wysokości stolików i krzeseł do wysokości ucznia. Zaś najlepszym sposobem dbania o prawidłową postawę jest odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Badania udowadniają, że aktywność wśród dzieci spada, więc zarówno nauczyciele jak i rodzice powinni pamiętać, aby ćwiczenia fizyczne była nieodłącznym elementem w ich życiu.

Skupiając się na temacie wad postawy u dzieci i młodzieży szkolnej warto także zwrócić uwagę na plecaki szkolne. Przede wszystkim powinny one być dostosowywane indywidualnie do dziecka oraz odpowiednio wyregulowane. Szerokość plecaka nie powinna być większa niż ramiona dziecka, a jego górna krawędź powinna zaczyna się na wysokości ramion. Powinien być on wyregulowany w taki sposób, aby w całości przylegał do pleców dziecka, a paski na ramiona powinny być miękkie i łatwe w regulacji. Najważniejsze, aby uczeń zawsze nosił tornister na obu ramionach. Obciążanie tylko jednej strony prowadzi do powstawania asymetrii, a co za tym idzie bocznych skrzywień kręgosłupa.

Ważna jest również waga plecaka szkolnego. Zgodnie z zaleceniami WHO ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Noszenie plecaka w odpowiedni sposób i o prawidłowej wadze pozytywnie wpływa na rozwój siły oraz sprawności dziecka. 

Okres wczesnoszkolny to moment w którym następuje intensywny rozwój dziecka. W tym czasie dochodzi do zmian w organizmie, na które wpływ mają też czynniki zewnętrzne. Nieprawidłowa pozycja przy biurku czy w ławce, zbyt mała aktywność fizyczna lub źle noszony plecak może spowodować wystąpienie wad postawy. Obserwujmy więc swoje pociechy, aby  w sposób naturalny wyrobić w nich prawidłowe nawyki 😊

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.