stopy11Ludzka stopa składa się z 26 kości, które tworzą 33 stawy, a całość otoczona jest przez ponad 100 mięśni i więzadeł. Ta skomplikowana anatomicznie budowa nie jest przypadkowa. Stopy to aparat ruchu, które muszą w sposób stabilny utrzymywać ciężar człowieka podczas stania i w ruchu.

Fizjologicznie stopa wspiera się na trzech punktach:

  • na pięcie,
  • głowie pierwszej kości śródstopia,
  • głowie piątej kości śródstopia.

Kości połączone są łukami (podłużnymi i poprzecznymi). Opiera się to na harmonijnym współdziałaniu struktur kostnych, więzadłowych i mięśniowych. W toku przemian ewolucyjnych stopa została przystosowana do przenoszenia ciężaru ciała i amortyzacji sił w pozycji stojącej, chodzenia czy biegania. Wszelkie zmiany w kierunku pogłębienia lub spłaszczenia krzywizn wysklepienia w poważnym stopniu zaburzają sposób jej funkcjonowania oraz wpływają na inne części ciała.

Istnieje wiele dysfunkcji stopy, jednak najczęściej wymieniane to: 

  • stopa płaska,
  • koślawość tyłostopia,
  • stopa płasko-koślawa,
  • płaskostopie poprzeczne.

stopy12STOPA PŁASKA - powstaje w wyniku obniżenia lub całkowitego zaniku łuku podłużnego stopy. Płaskostopie najczęściej spotykane jest u dzieci, choć bywa diagnozowane również u dorosłych pacjentów. Do 6 roku życia jest to stan fizjologiczny. U starszych dzieci i dorosłych na rozwój płaskostopia wpływa wiele czynników,  np. nadwaga czy nieprawidłowo dobrane obuwie. Niewielki stopień zaawansowania wady może być nieodczuwalny, jednak spłaszczenie łuków czyni stopę mniej wydolną, a z czasem może powodować dolegliwości bólowe. 

KOŚLAWOŚĆ TYŁOSTOPIA -  dotyczy koślawego ustawienia guza piętowego. Koślawość pięt, podobnie jak płaskostopie podłużne, jest naturalnym etapem w rozwoju aparatu ruchowego dziecka i z czasem zanika. Jeśli tak się nie stanie, należy tę dysfunkcję skorygować, ponieważ nieleczona może prowadzić do dalszych deformacji, między innymi paluchów koślawy (potocznie nazywanych halluksami), koślawości kolan, a także zmian w stawie biodrowym i kręgosłupie.

 STOPA PŁASKO-KOŚLAWA - wada ta polega na połączeniu obniżenia łuku podłużnego stopy wraz z ustawieniem stawu skokowego i kości piętowej w koślawości. Stopa niemal całą swoją powierzchnią przylega do podłoża,  a patrząc na stojącą osobę od tyłu zauważa się, że stawy skokowe przekrzywione są do wewnątrz. Występuje najczęściej u dzieci, jednak może pojawiać się u dorosłych. Brak prawidłowego przetoczenia stopy sprawia, że chód jest ciężki i nieelastyczny, a nogi szybko się męczą. Osoby ze stopą płasko-koślawą łatwo rozpoznać po obuwiu. Jest ono wykrzywione, a obcasy starte od strony wewnętrznej.

PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE - w tej wadzie dochodzi do spłaszczenia łuku poprzecznego oraz zmiany punktów podparcia stopy na kość drugą i trzecią. W wyniku tego kości śródstopia rozchodzą się, a przednia część stopy ulega poszerzeniu. Może mieć ono charakter wrodzony, jednak najczęściej kształtuje się pod wpływem nieprawidłowych nawyków. Spłaszczenie łuku poprzecznego stopy często towarzyszy paluchowi koślawemu lub palcom młotkowatym. Występowanie objawów bólowych związane jest z zaawansowaniem dysfunkcji i koniecznością leczenia.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.