fitsFITS  - Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz

Jest to metoda opracowana w 2004 r. przez dr n. med. Mariannę Białek oraz mgr Andrzeja M’hango. Posiada ona akredytację Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii i Międzynarodowego Towarzystwa Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz (SOSORT).

Koncepcja ta służy leczeniu skolioz w sposób niezależny, wspomagająco przy gorsetowaniu, jako przygotowanie przedoperacyjne, czy pooperacyjne w celu korekcji ustawienia oraz funkcji obręczy barkowej i miednicy.

Terapia ta opiera się na 3 etapach:

  • I ETAP - badanie i uświadomienie pacjenta o istniejących problemach.
  • II ETAP - leczenie fizjoterapeutyczne, z zastosowaniem różnych technik energizacji mięśni. Jest to praca mięśniowo-powięziowa. Ma na celu rozluźnienie istniejących napięć oraz poprawę czucia głębokiego (sensomotoryki). Dzięki temu łatwiej jest wprowadzić kolejny etap leczenia.
  • III ETAP - reedukacja posturalna – uczenie prawidłowych wzorców ruchowych przez ćwiczenia dobrane indywidualnie dla konkretnej skoliozy.

Całość jest przeprowadzana z zaangażowaniem młodego pacjenta, by był w stanie uzmysłowić sobie swoją chorobę. Dzięki temu jest w stanie lepiej korygować swoją wadę zarówno w izolowanych ćwiczeniach, jak i w życiu codziennym.

Całe postępowanie uzależnione jest od wielkości kąta skrzywienia oraz od badania klinicznego. Wszystko po to by, jak najskuteczniej leczyć skoliozę.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.