Różne dolegliwości naszego ciała mogą mieć swój początek w stopach. Od ich stanu, czyli prawidłowego ukształtowania zależy wiele. W przypadku koślawej lub płaskiej stopy, zmianie ulega również ustawienie kolana, co pociąga za sobą asymetryczne ustawienie biodra i miednicy, a ta z kolei wpływa na położenie kręgosłupa. Każdy wykonany nieprawidłowo krok generuje przeciążenia w tych odcinkach ciała i doprowadza do bólu. Dotyczy to także osób żyjących aktywnie i sportowców. Ból burzy radość z ruchu, a u sportowców blokuje rozwój i wyniki. W takich przypadkach warto poszukać przyczyny w stopach.
Diagnoza może być szybko postawiona z wykorzystaniem kompleksowego badania podologicznego, na który składa się nie tylko wiedza i doświadczenie fizjoterapeuty, ale również skanowanie stóp podoskopem i wykonanie podoskanów.
Badanie podologiczne służy ocenie zaburzeń, które występują w naszych stopach. Analizowane jest wysklepienie stopy, punkty podparcia, ułożenie kości stopy, ruchomość w stawach jak również zaburzenia w odległych miejscach ciała, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie stóp.
Diagnoza jest niezbędnym czynnikiem do doboru odpowiednich wkładek. Dzięki możliwościom termoplastycznym wkładek terapeuta może dopasować wkładki indywidualnie dla potrzeb pacjenta. Możliwości są bardziej precyzyjne przy zastosowaniu odpowiednich tzw. pelotek korygujących.
Wkładki dedykowane są dla dorosłych, dzieci, młodzieży z zaburzeniami stóp, osób aktywnych, które cierpią z powodu bólu stóp podczas wykonywanej aktywności oraz osób, które cierpią z powodu tzw. palucha sztywnego czy palucha koślawego (halluxa).