Rwa kulszowa to schorzenie objawiające się nagłym, silnym bólem pleców z promieniowaniem do nogi - jednej albo obu. Zazwyczaj tak nasilona, że nie możemy się ruszać. Z reguły występuje nagle i nie zawsze po pracy, dźwignięciu czy wysiłku. Atakuje również w spoczynku.
Statystyki na świecie mówią, że KAŻDY z nas przynajmniej raz w życiu będzie leczony z powodu rwy kulszowej!
Objawy rwy kulszowej:
- ból z promieniowaniem do nogi - tzw. korzeniowy - z reguły do samej stopy. Należy skupić się i spróbować ocenić tor bólu. Zwykle dyskopatia występuje na poziomie L4/L5 i L5/S1 - jest to więc ból pod stopę lub na stopę. Ważne - idzie przez całą nogę! Ból od kolana do stopy z pominięciem uda jest niecharakterystyczny.
- dla potwierdzenia połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Następnie unieś wyprostowaną nogę (bolesną) najwyżej jak się da. Wypadnięty dysk spowoduje nasilenie dolegliwości. Można również w tej pozycji zgiąć stopę do góry - podobny objaw,
- kolejny objaw potwierdzający rozpoznanie to nasilenie bólu przy kaszlu czy oddawaniu stolca,
- przy dużej dyskopatii podnoszenie zdrowej nogi powoduje nasilenie bólu w dotkniętej kończynie.
Czy od razu iść do lekarza?
Bezwzględnie udajemy się na wizytę do lekarza, gdy:
- mamy osłabienie nogi - nie możemy unieść stopy w górę, albo podnosimy z trudem! Warto zawsze spróbować przejść niewielki dystans w jedną stronę na palcach, a drugą na piętach. W przypadku trudności konieczny jest kontakt z izbą przyjęć,
- trudności z oddaniem moczu,
- utrata wagi ciała w okresie poprzedzającym atak rwy kulszowej,
- poważne choroby ogólnoustrojowe na które nałożyła się rwa.
Leczenie rwy kulszowej polega na:
- przyjmowaniu leków przeciwbólowych - o ile nie ma przeciwskazań,
- ODPOCZYNKU - LEŻENIE MAKSYMALNIE DO 2 DNI ! Nie wolno leżeć dłużej, trzeba natychmiast zacząć się rehabilitować. Tak, wiem to boli (tzn. wiem z opowieści). Dlatego właśnie tak ważne jest leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
- REHABILITACJI - kontakt z fizjoterapeutą w celu wdrożenia odpowiedniej terapii !
- Ważnym elementem jest w tym okresie zwolnienie z pracy - praca to często stres, długie siedzenie (a kręgosłup tego nie lubi), dźwiganie czy jazda samochodem.
Należy pamiętać, że takie leczenie może potrwać nawet do 3 m-cy. W tym okresie dolegliwości powinny się wyraźnie zmniejszyć. Niepowodzenie rehabilitacji przez 3-4 m-ce jest sygnałem do niepokoju i konieczności modyfikacji leczenia.
Sukces terapeutyczny przy zastosowaniu metod, które Wam przytoczyłem to aż 80-90% !
Wiec jak „wypadnie Ci dysk” to zacznij się leczyć i rehabilitować od razu!