To nie cuda, to skuteczne leczenie
- Zdarza się, że chorzy, którzy trafiają na konsultację, poruszając się „na wózku”, wracają po leczeniu „na własnych nogach” niosąc turystyczne torby ze swoimi rzeczami. Jest to widok wart wielu wyrzeczeń i godzin spędzonych na planowaniu i leczeniu – mówi Radosław Fajdek, chirurg JOPA Clinic i dodaje: - Jednak bez ścisłej współpracy z chorym nie można uzyskać odpowiedniego efektu leczenia.
Dobry wywiad to podstawa
„Jeśli nie wiesz co zrobić z pacjentem, zbadaj go” - głosi stare przysłowie chirurgiczne, niezwykle aktualne w chirurgii naczyniowej. Badanie chorego rozpoczyna się już od pierwszego kontaktu. Obserwuje się jak wchodzi do gabinetu, siada, jaką pozycję przyjmuje podczas siedzenia. Wszystko to zawiera dużo przydatnych informacji. Jednak sam wywiad to nie wszystko, bez radiologii nie można zaplanować odpowiedniego leczenia, dlatego w JOPA Clinic przy etapie diagnostyki wykorzystuje się ultrasonografię (USG), która stała się naturalną częścią badania chorego. Wszystko po to, aby zweryfikować zgłaszane przez chorego objawy.
Z jakimi dolegliwościami do chirurga naczyniowego?
Do lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie powinni zgłaszać się szczególnie pacjenci – palacze, którzy odczuwają dolegliwości bólowe kończyn, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas chodzenia, osoby borykające się z ranami przewlekłymi o charakterze żylnym lub niedokrwiennym kończyn dolnych, a także pacjenci chorzy na cukrzycę, odczuwający jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu naczyniowego, a w szczególności kończyn dolnych. Do „naczyniowca” powinny też trafić osoby powyżej 50 roku życia, które przez długoletnie palenie są szczególnie narażone na wystąpienie tętniaka aorty brzusznej.
Czym w ogóle jest chirurgia naczyniowa?
Chirurgia naczyniowa to chirurgia naczyń żylnych i tętniczych. Zajmując się jedną z nich, nie można zapominać o istnieniu drugiej. Nierzadko choroba żył wyczerpuje możliwości dostosowania się układu tętniczego i na odwrót. Balans pomiędzy „podażą” krwi, popytem na jej dary i odbiorem ograbionej z życiodajnych składników jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania całego układu. Jednak to chirurgia tętnic jest główną domeną chirurgii naczyń. Miażdżyca tętnic jako choroba cywilizacyjna dotyka coraz więcej ludzi, dlatego tak ważne jest odpowiedni wywiad lekarski, diagnostyka i dobrane leczenie. Kompleksowe podejście do pacjenta zapewnia JOPA Clinic.