niemowlak julciaOd urodzenia głowa maluszka intensywnie rośnie, a szwy czaszkowe nie są jeszcze zrośnięte. Jeśli niemowlę nie obraca jej podczas snu z jednego boku na drugi, a układa tylko w jedną stronę, wówczas pod wpływem działania siły grawitacji oraz długotrwałego ucisku może dojść do zmiany jej kształtu –  czyli deformacji.

Istnieje wiele rodzajów zniekształceń głowy – jednak ta, która najczęściej spotykana jest wśród maluszków to plagiocefalia, zwana inaczej skośnogłowiem lub syndromem spłaszczonej główki. Jej charakterystyczną cechą jest asymetryczne spłaszczenie głowy, które najczęściej dotyczy jej tylnej lub bocznej części, w wyniku czego głowa dziecka od góry wygląda jak równoległobok. Dodatkowo może występować asymetria w obrębie twarzy np. jedno oko może wydawać się większe, policzek bardziej uwidoczniony, a uszy mogą wydawać się na różnych poziomach. Podsumowując poza spłaszczeniem głowy możemy zaobserwować zniekształcenia na twarzy dziecka, a także w obrębie całego ciała.

Jakie są przyczyny plagiocefalii? Tak naprawdę, na to czy rozwinie się u naszego dziecka asymetria główki ma wpływ szereg czynników - zarówno tych „zewnętrznych” jak i „wewnętrznych”. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

  • Podczas ciąży – ciąże mnogie, wcześniactwo, mało-/wielowodzie, ułożenie pośladkowe lub poprzeczne płodu, makrosomia płodu, niedobór witaminy D w suplementacji ciążowej;
  • W trakcie porodu – przedłużający się poród, użycie kleszczy lub ekstrakcji próżniowej;
  • Po porodzie – asymetria, kręcz szyi, zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej na plecach, ograniczenie swobody ruchu przez nadmierne stosowanie bujaczka lub fotelika samochodowego.

Co zrobić, gdy zaobserwujemy płaską główkę u naszego dziecka?

  • Wczesna interwencja – im szybciej zauważymy problem i zaczniemy działać, tym łatwiej jest się z nim uporać, więc gdy tylko zauważymy coś niepokojącego warto skonsultować się ze specjalistą, by podjąć odpowiednie działania.
  • Stosowanie częstych zmian pozycji zarówno w łóżeczku jak i na macie – dbamy o to, by bodźce zarówno wzrokowe jak i słuchowe docierały do naszego maluszka z każdej strony.
  • Podczas okresów aktywności zapewniamy dziecku możliwość swobodnego ruchu – staramy się unikać nadmiernego przebywania w jednej pozycji (w bujaczku, leżaczku czy foteliku samochodowym).
  • Podczas aktywności proponujemy dziecku zabawy w pozycjach wspierających rozwój jego symetrii.
  • Handling – przyjazna pielęgnacja, czyli sposoby noszenia/ podnoszenia/ wykonywania różnych czynności u maluszka, które holistycznie wpływają na jego harmonijny rozwój.
  • Stosujemy specjalistyczną poduszkę lub terapię kaskową jednak tylko po konsultacji z lekarzem i/lub fizjoterapeutą dziecięcym.
Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.