agata2804 1Skolioza jest skrzywieniem trójpłaszczyznowym. 80% wszystkich skolioz jest pochodzenia idiopatycznego, czyli niewiadomego. Etiologia choroby nie jest jasna, najczęściej ujawnia się w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Zgodnie z kryteriami Scoliosis Research Society (SRS) skoliozą określamy skrzywienie, którego kąt odchylenia bocznego kręgosłupa oceniany według Cobba na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10°. 

Leczenie skoliozy wymaga ustalenia indywidualnego planu terapeutycznego oraz współpracy między lekarzem ortopedą, fizjoterapeutą i ortotykiem (w sytuacji gdy jest konieczność wdrożenia leczenia gorsetowego).

Obecnie  SOSOTR (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment) rekomenduje 7 metod fizjoterapeutycznych w leczeniu skoliozy i są to:

  • FITS (Polska)
  • DoboMed (Polska)
  • Schroth (Niemcy)
  • BSPTS (Hiszpania)
  • SEAS (Włochy)
  • Side Shift (UK)
  • Lyon (Francja)

Każda z nich opiera się na edukacji pacjenta i jego rodziny, trójpłaszczyznowej autokorekcji, uwzględnia ćwiczenia stabilizacyjne oraz ćwiczenia czynnej autokorekcji w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego. Co najważniejsze każda z nich poparta jest badaniami naukowymi, które potwierdzają jej skuteczność.

Ze względu na nieprzewidywalny rozwój skoliozy idiopatycznej oraz brak wiedzy na temat jej przyczyn, pracując z pacjentem skupiamy się na holistycznym podejściu do choroby.

Mimo, że deformacji ulega głównie kręgosłup pociąga to za sobą zmiany w całym organizmie. Często ulegają im narządy wewnętrzne , rdzeń kręgowy oraz kości czaszki.

Przydatnym narzędziem pracy uzupełniającym metody specyficzne jest terapia czaszkowo- krzyżowa oraz osteopatia.

Terapeuci coraz częściej sięgają po techniki wisceralne, których celem jest normalizacja napięcia w jamie brzusznej, bo jak wiadomo narządy wewnętrzne mają liczne połączenia anatomiczne jak i fizjologiczne z naszym kręgosłupem. Ważnym elementem jest praca z kośćmi czaszki oraz stawami skroniowo-żuchwowymi, które łączą się z kręgosłupem poprzez staw szczytowo potyliczny. To połączenie sprawia że skolioza może w istotny sposób wpływać na wady zgryzu oraz problemy o podłożu stomatologicznym.

agata2804 2 agata2804 3

Istotnym elementem pracy z dzieckiem ze skolioza jest też praca psychologiczna. Młody człowiek często nie rozumie co dzieje się z jego ciałem oraz dlaczego. Sami rodzice często obwiniają się o zaniedbanie dziecka. Jednak musimy pamiętać że nie znamy przyczyn powstania skoliozy a najczęściej jej pojawienie się i rozwój są bardzo gwałtowne. Praca z psychologiem wskazana jest również w czasie kiedy istnieje potrzeba leczenia gorsetowego, co często nie jest dobrze akceptowane przez młodego pacjenta lub przed zabiegiem operacyjnym.

Obecny rozwój metod fizjoterapii pozwala na objęcie pacjenta ze skoliozą wielopłaszczyznową terapią, a z obserwacji wynika że rezultaty są bardzo zadowalające. Ważne jest dobranie odpowiednich metod dla danego pacjenta, uwzględniając jego indywidualne możliwości oraz motywacje do pracy.

W JOPA Clinic wiodącą metodą w rehabilitacji skolioz jest metoda FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz), którą wspieramy terapią czaszkowo-krzyżową, terapią wisceralną oraz terapią stawów skroniowo żuchwowych. Zapewniamy również wsparcie ze strony psychologa.

agata2804 4

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.