jak siedziecPostawa jest najczęściej powtarzającym się ułożeniem poszczególnych elementów ciała podczas stania, chodzenia i siedzenia. Uważana jest za poprawną, jeżeli jest symetryczna, nie powoduje nieprawidłowego napięcia mięśni oraz stawia optymalne warunki do pracy całego organizmu. U dziecka kształtuje się ona w jego codziennym środowisku.  Podczas tego procesu najważniejszą rolę odgrywa dom oraz szkoła. Dzieci w młodszym wieku wymagają szczególnej uwagi. Dużo łatwiej wyrobić u nich nawyk prawidłowej postawy siedzenia. Wszystkie nieprawidłowe ustawienia ciała, które zostaną przeoczone w tym okresie mogą się utrwalić i doprowadzić do wady postawy.

Na prawidłową postawę przy biurku czy stole składa się kilka elementów. Najważniejsze z nich to:

  • proste plecy,
  • stopy oparte o ziemię,
  • kolana nieco poniżej ud,
  • podparty kręgosłup,
  • rozluźnione barki,
  • głowa lekko pochylona nad stołem.

Łokcie i przedramiona powinny mieć pełną swobodę ruchów. Ręce mogą być podparte, ale kręgosłup dalej powinien pozostać prosty. Mięśnie dłoni powinny być rozluźnione, a ramiona ustawione naturalnie.

Dbanie o prawidłową postawę jest obowiązkiem nie tylko rodzica, ale także nauczyciela. Od kilku lat zwraca się dużą uwagę na odpowiedni dobór wysokości biurek i krzeseł do wysokości pociechy. Badania udowadniają, że aktywność wśród dzieci spada, więc zarówno nauczyciele jak i rodzice powinni pamiętać, aby ćwiczenia fizyczne była nieodłącznym elementem w ich życiu.  Po całym dniu spędzonym przed komputerem bardzo ważny jest przynajmniej 30 minutowy spacer na świeżym powietrzu.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.