t masBól stawów czy mięśni może pojawić się okresowo u każdego z nas. Często bagatelizujemy go, tłumacząc sobie, że „samo przejdzie”. Dolegliwości mogą jednak  przybrać charakter przewlekły i przez to znacząco wpłynąć na prawidłowe funkcje układu ruchu.

Dlatego przy pojawieniu się objawów schorzenia bądź ostrych stanów chorobowych/ urazowych wskazana jest wizyta ortopedyczna.

Badanie ortopedyczne możemy rozbić na kilka etapów:

  • wywiad – jedną z najistotniejszych rzeczy, które rzetelnie musi wykonać lekarz konsultujący pacjenta to szczegółowe zebranie wywiadu lekarskiego. Daje to szansę postawić trafne wstępne rozpoznanie u pacjenta nawet w 70% przypadków,
  • badanie przedmiotowe - badając chorego fizykalnie, nawet bez dodatkowej diagnostyki obrazowej, wstępne rozpoznanie i celowane leczenie wdrożymy już u ponad 80% pacjentów,
  • diagnostyka obrazowa – jest to dodatkowa procedura służąca postawieniu rozpoznania ostatecznego.

USG świetnie obrazuje tkanki miękkie, co daje możliwość szczegółowej oceny mięśni, więzadeł, ścięgien i ich przyczepów. Jest to badanie, które znakomicie nadaje się do oceny stawów. Również ocenimy tkankę kostną- niestety załamywanie fal (na kości lub implancie) nie pozwoli ocenić głęboko położonych tkanek. Jest to badanie subiektywne i w dużym stopniu zależy od umiejętności badającego i jego interpretacji. Jego nieocenioną wartością jest również możliwość badania dynamicznego (ocena struktur w trakcie ruchu i wywierania biernego nacisku). Ultrasonografia stała się w niektórych przypadkach badaniem nieodzownym do skutecznego leczenia i kontroli pacjentów z problemami ortopedycznymi. Badanie ma swoje ograniczenia i nie ocenimy/potwierdzimy nim wszystkich schorzeń ortopedycznych.

Klasyczne badanie RTG Jest to badanie bezpieczne i powtarzalne. Umożliwia uzyskanie pomiarów i ocenę kątów potrzebną do zaplanowania leczenia- szczególnie operacyjnego.

Również pewne specyficzne projekcje i czynnościowe pozycje ustawienia chorego świetnie wizualizują określoną okolicę ciała. Badanie RTG w dalszym ciągu pozostaje podstawą diagnostyki pourazowej.

Również nierzadko potrzebujemy wykonać badania bardzo szczegółowe, jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

O wszystkich wskazaniach do wykonania diagnostyki obrazowej decyduje lekarz prowadzący zgodnie z potrzebą do postawienia rozpoznania ostatecznego i wdrożenia leczenia- farmakoterapia, iniekcja leku, rehabilitacja, leczenie operacyjne.

Po wdrożeniu leczenia i obserwacji klinicznej na wizycie kontrolnej chory jest ponownie badany. Oceniana jest skuteczność dotychczasowej terapii. Dalsze postępowanie zależne jest od stanu pacjenta. Może być wdrożone dodatkowe leczenie, zgodnie z aktualnymi wskazaniami lub, gdy takowych nie ma zakończenie leczenia.

 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.