Dolegliwości bólowe Pacjentów są nieodłączną częścią pracy fizjoterapeuty. Ból jest objawem informującym, że w organizmie człowieka dzieje się coś złego. Może on towarzyszyć nam wiele lat, a związane z nim objawy, np. zaburzenia snu czy obniżenie apetytu mogą negatywnie wpłynąć na jakoś życia. Warto więc zastanowić się czym jest ból ? Czy rzeczywiście tylko na podstawie tego objawu można zdiagnozować problem?
Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu (International Association for the Study of Pain – IASP) definiuje ból jako przykre i negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne związane z faktycznym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki. Jest to odczucie bardzo indywidualne i subiektywne, które można opisać na wiele różnych sposobów. Dlatego ciężko porównać dolegliwości bólowe jednej osoby, z objawami drugiej.
Ból można podzielić na ostry i przewlekły. Ten pierwszy stanowi ważny sygnał ostrzegawczy. Informuje on o groźbie urazu lub o jego wystąpieniu. Jest to podstawowe działanie ochronne organizmu w celu usunięcia się z obszaru zagrożenia oraz ograniczeniu aktywności. Jest to dolegliwość, której przynajmniej raz w życiu doznaje każdy człowiek. W większości przypadków ból ten mija po usunięciu jego przyczyny. Na uszkodzenie tkanki organizm reaguje procesem zapalnym, którego celem jest wyleczenie urazu.
Zdarza się jednak, że ból ostry nie mija i staje się przewlekły, co powoduje, że może z symptomu zmienić się w zespół ( syndrom). Wywiera on wtedy wpływ na szeregu układów oraz funkcji organizmu. Może mieć wpływ na jakość snu, nastrój, codzienną aktywność, pamięć, zdolność uczenia się czy koncentracje. U wielu osób ma on wpływ na jakość życia zawodowego i rodzinnego. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się przewlekłego zespółu bólowego bardzo ważne jest jak najszybsze wdrożenie właściwej terapii.
Podstawą każdego badania jest szczegółowy wywiad i wnikliwa ocena kliniczna. Warunkiem zdiagnozowania zespołu bólowego jest dokładnie przeprowadzana analiza bólu. Celem jej jest wykrycie możliwych przyczyn zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Prawidłowa diagnoza i indywidualnie dobrana terapia daje możliwość zmniejszenia objawów bólowych Pacjenta.
Metody leczenia bólu możemy podzielić na farmakologiczne i fizykalne. Leczenie fizykalne skupia się na wykorzystaniu zabiegów fizjoterapeutycznych w celu uśmierzenia bólu i wyeliminowaniu przyczyny. Terapia manualna, masaż, igłoterapia, krioterapia czy laseroterapia to kilka z wielu technik wykorzystywanych do leczenia tego typu objawów. Aktywność fizyczna i trening potrafi uśmierzyć ból zarówno podczas pracy mięśni, ale także po ich pracy. Oczywiście trening ten musi być odpowiednio dostosowany przez wykwalifikowaną do tego osobę, fizjoterapeutę czy trenera specjalizującego się w treningu medycznym. Dodatkowo należy pamiętać o wsparciu psychologicznym osób zmagających się z przewlekłymi dolegliwościami w celu wyeliminowania psychofizycznych aspektów bólu.