rehabilitacja pocovidowaOddychanie to funkcja niezbędna do życia. Jest niezależna od naszej woli, rzadko więc zastanawiamy się, jak oddychamy i czy robimy to prawidłowo.

Warto zauważyć, że nie wszyscy oddychamy tak samo. Wyróżniamy trzy różne sposoby oddychania:

  • Torem piersiowym – przewaga oddychania piersiowego – unosi się wtedy górna część klatki piersiowej,
  • Torem brzusznym – przewaga oddychania brzusznego – główny udział dolnej części klatki piersiowej),
  • Torem piersiowo – brzusznym – nazywany przeponowym, uważany za najkorzystniejszy, wydajny i zdrowy, ponieważ umożliwia lepsze natlenowanie organizmu.

Problemy z oddychaniem mogą być symptomem wielu chorób (np. astmy, zapalenia płuc, opłucnej, zatorowości płucnej ) lub powikłaniem po nich.

Nigdy nie należy ich lekceważyć !

Niedocenionym sposobem leczenia jest fizjoterapia oddechowa. Celem jej jest przywrócenie funkcji mięśni oddechowych, poprawa jakości życia związanej ze zdrowiem, wzmocnienie mięśni szkieletowych, a także łagodzenie lęku i depresji występujących po przebytej chorobie.

Zespół JOPA Clinic opracował specjalny program wielopłaszczyznowej terapii oddechowej. Jest on dedykowany wszystkim pacjentom borykającym się z chorobami układu oddechowego – również tych których przeszli zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Nasi fizjoterapeuci pracując z pacjentami skupiają się przede wszystkim na ich indywidulanych potrzebach. Podczas wizyty monitorują ciśnienie tętnicze krwi o raz saturacje za pomocą pulsoksymetra.

 Wykorzystują różne metody – od terapii czaszkowo – krzyżowej przez techniki wisceralne, ćwiczenia oddechu po trening fizyczny aerobowy lub/i oporowy.

Samodzielna nauka oddychania torem przeponowym nie jest łatwa. Wieloletnie oddychanie klatką piersiową może doprowadzić do wielu nieprawidłowości, np. do nieodpowiedniego ustawienia żeber i ograniczenia ich ruchomości. Warto więc skonsultować się z fizjoterapeutą, który przed przystąpieniem do nauki oddychania torem przeponowym odpowiednio przygotuje nasz organizm. Będzie pracować nad dysbalansem mięśniowym. Skupi się również na kontroli oddechu, co pozytywnie wpłynie na koncentrację czy odczuwaniu bólu.

 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.