W leczeniu uszkodzeń i przeciążeń narządu ruchu stale rosnącą popularnością cieszy się terapia PRP.
PRP (platelet rich plasma), czyli osocze bogatopłytkowe to otrzymywany z krwi pacjenta koncentrat płytkowy i czynniki wzrostu niezbędne do regeneracji uszkodzonych tkanek. Uzyskuje się je poprzez proces odwirowania przy pomocy specjalnego zestawu do separacji. Terapia ta oparta jest więc na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji.
PRP przyspiesza gojenie ścięgien po urazach, pomaga w przebiegu przewlekłego ich zapalenia, wspomaga gojenie chrząstki w chorobie zwyrodnieniowej. Osocze bogatopłytkowe używane jest w leczeniu tendinopatii, uszkodzeń mięśni, zaburzeń zrostu kostnego i chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta. Czynniki wzrostu i koncentratu płytkowego otrzymuje się z krwi własnej pacjenta. W ten sposób wyklucza się ryzyko reakcji alergicznych, immunologicznych i infekcji wirusowych
Podanie osocza bogatopłytkowego odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Podawane jest ono przez lekarza, bezpośrednio do zmienionej chorobowo okolicy. Po zabiegu zalecany jest kilkudniowy odpoczynek.
Dla efektu synergistycznego terapię PRP można łączyć z leczeniem fizykoterapeutycznym (np. laseroterapią wysokoenergetyczną HILT czy polem magnetycznym).
Przed i po iniekcji nie wskazane jest przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one modyfikować pozytywny wynik leczenia.
TERAPIĘ OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM stosuje się najczęściej w przypadku:
- łagodnej i umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów,
- zapalnia nadkłycia bocznego kości ramiennej - „łokcia tenisisty”,
- tendinopatii więzadła właściwego rzepki
- entezopatii rozścięgna podeszwowego,
- przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa,
- wspomagająco po urazach i operacjach,
- po naderwaniu przyczepów więzadeł i ścięgien ,
- uszkodzeń chrząstki stawowej, łąkotek, więzadeł,
- uszkodzeń w obrębie stożka rotatorów