endoprotezaCieszyć się życiem z "nowym stawem"

Bardzo często pacjenci borykają się z dolegliwościami bólowymi stawów biodrowych i kolanowych. W niektórych przypadkach stosując terapię manualną, odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapeutyczne np. laser wysokoenergetyczny HILT, magnetoterapię czy krioterapię, można odroczyć zabieg wszczepienia endoprotezy. Kiedy jednak lekarz stwierdzi poważne zmiany w tych stawach, zaleca leczenie operacyjne czyli endoprotezoplastyke stawu. Jest to zabieg operacyjny polegający na  wszczepieniu sztucznego stawu w miejsce tego zmienionego chorobowo.

Przygotowanie do operacji

Kiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna należy się do niej odpowiednio przygotować, najlepiej w gabinecie fizjoterapeutycznym. Pacjent uczy się wtedy prawidłowego chodzenia z pomocą kul oraz podstawowych ćwiczeń, które będzie musiał wykonywać już w pierwszych dniach po zabiegu. Będą to przede wszystkim ćwiczenia izometryczne i czynno-bierne. Pomogą one zwiększyć ruchomość stawu i siłę mięśniową, co korzystnie wpłynie na rehabilitację pooperacyjną.

Rehabilitacja po

Po operacji wszczepienia endoprotezy, niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja. Bez niej funkcje "nowego stawu" będą istotnie zaburzone, co znacząco może obniżyć komfort życia. Głównym celem postępowania pooperacyjnego, jest szybkie odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie. Oprócz wcześniej wymienionych ćwiczeń, pomocne będą ruchy bierne z wykorzystaniem szyny CPM, ale także wzmocnienie mięśni w celu zapewnienia stabilności stawu, zlikwidowanie obrzęku utrudniającego proces regeneracji mięśni oraz mobilizacja blizny pooperacyjnej. W pracy z blizną chodzi przede wszystkim o zachowanie jej elastyczności, o niedopuszczenie do zaburzenia ruchomości powięzi, mięśni, stawów, a w konsekwencji do powstawania bólu.

Odzyskanie sprawności

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu pozwoli na powrót do prawidłowej sprawności ruchowej. Pacjent wspólnie z fizjoterapeutą dba, aby nie nastąpiło ograniczenie ruchomości stawu, żeby nie doszło do obniżenia siły mięśni, ani do osłabienia sensomotoryki. To ważne, bo zaniedbanie tych etapów leczenia, może negatywnie wpłynąć na pracę protezy, zwiększając ryzyko utraty jej stabilności i szybsze zużycie. Pamiętać trzeba również, o możliwych przeciążeniach kompensacyjnych innych stawów. Warto więc rozsądnie przygotować się do zabiegu, skorzystać z zajęć fizjoterapeutycznych przed i po zabiegu operacyjnym i po prostu cieszyć się życiem z "nowym stawem".

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.