endo2Kiedy dolegliwości bólowe stawu kolanowego znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie, a leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów konieczne jest zastąpienie chorego stawu endoprotezą.

W przypadku zakwalifikowania Pacjenta do wymiany stawu kolanowego rehabilitacja  powinna przebiegać etapowo:

  • Przygotowanie do zabiegu

Okres mający na celu możliwie najbardziej podnieść sprawność uszkodzonej kończyny, tak aby powrót do zdrowia po jej operowaniu przebiegał szybciej i skuteczniej. Obejmuje on głównie poszerzanie zakresu ruchu w stawie i rozwój siły mięśniowej, ale również edukację pacjenta w zakresie przebiegu samego zabiegu i funkcjonowania po nim, czy poprawnego chodu o kulach.

  • Pierwsze dni po zabiegu

Czas trwający najczęściej do usunięcia szwów pooperacyjnych. Priorytetem w tym okresie jest terapia przeciwobrzękowa i przeciwzakrzepowa. Swój początek, już tutaj, mają również ćwiczenia usprawniające. Rozpoczynamy też pracę z blizną pooperacyjną, aby zachować jej elastyczności i nie dopuścić do zaburzenia ruchomości powięzi, mięśni i stawów.

  • Rekonwalescencja właściwa

Bardzo zróżnicowany w swojej długości okres. W zależności od rodzaju zastosowanej protezy, przebiegu operacji, a także wieku, sprawności i wcześniejszego przygotowania pacjenta trwający od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Ten etap, poprzez ćwiczenia rehabilitacyjne, wzbogacone różnymi rodzajami terapii manualnej wykonywanymi przez fizjoterapeutę i dodatkowo zabiegami fizykoterapeutycznymi ma na celu przywrócić pacjentowi pełną sprawność. Głównym celem jest tu jak najszybsze odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie. Często zastosowanie ma tu szyna CPM, która służy do ćwiczeń biernych. Pracuje się również nad wzmocnieniem mięśni i stawów, by zapewnić im stabilność.

  • Funkcjonowanie po endoprotezoplastyce

Po zakończeniu procesu rehabilitacji pod okiem specjalistów pacjent wchodzi w etap samodzielnej, długofalowej pracy ze swoim kolanem. Można rozpocząć treningi medyczne, które pomogą w pełni cieszyć się nowym stawem.

W JOPA Clinic dostępny jest PAKIET ENDOPROTEZA dedykowany Pacjentom, którzy chcą cieszyć się życiem z „nowym” stawem. Oferuje on optymalne postępowanie lecznicze i fizjoterapeutyczne, które dzięki kompleksowej opiece zespołu  JOPA Clinic umożliwi odzyskanie sprawności.

endo1

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.