glowa1Lekcja W-F , rozgrzewka przed treningiem czy zwykłe rozluźniające ćwiczenia podczas przerwy w pracy... Większość z nas kojarzy rozpoczęcie tych czynności z ruchami głowy. Ile razy widzieliśmy grupkę dzieci krążących głowami na prawo i lewo ,często z prędkością światła i ogromną siłą .? Czy na pewno o to chodzi w rozluźnianiu odcinka szyjnego kręgosłupa ?  I czy na pewno jest to bezpieczne ?

Kręgi ułożone są jeden na drugim a ich kostne wypustki pasują do siebie jak puzzle tworząc połączenia stawowe. Za płynność ruchu odpowiadają chrzęstne powierzchnie stawowe. Fizjologiczne ruchy w tych stawach to zgięcie ,  wyprost , skłon boczny oraz rotacja. Ruch kołowy -  nie jest naturalny!

Budowa stawów międzykręgowych  zapobiega nadmiernemu przesuwaniu się kręgów w stosunku do siebie i wpływa na stabilność kręgosłupa. Krążenie głową zachęca kręgi do " ślizgania się " po sobie , co może wpływać na uszkodzenie powierzchni stawowych i prowadzić do zaburzeń stabilności. Niestabilność kręgosłupa może zaś doprowadzić do zwężenia się kanału kręgowego ( stenoza ). Nad bezpieczeństwem naszego rdzenia kręgowego czuwają mięśnie, więzadła , ścięgna oraz właśnie kanał kręgowy. Zwężenie kanału może powodować ucisk struktur kostnych na przebiegające korzenie nerwowe. Objawia się to osłabieniem , drętwieniem czy bolesnością okolicy kręgosłupa lub dowolnego miejsca wzdłuż przebiegu danego nerwu. Stenoza może być wrodzona, może powstawać na skutek starzenia się  ( zmiany zwyrodnieniowe, osteofity ) lub w wyniku zbyt dużego ruchu między kręgami czyli niestabilności. 

Czy wiedząc to wszystko warto więc kręcić głową?  Wykonywanie tego ruchu jest dość ryzykowne , zwłaszcza u dzieci. Nie jest on zgodny z fizjologią i może być bardzo szkodliwy. Należy zastąpić go innymi , bezpiecznymi ćwiczeniami  zachowując naturalną ruchomość kręgosłupa. Możesz je poznać podczas wizyty u fizjoterapeuty czy trenera w Jopa Clinic .

Pamiętaj! Ruszaj głową z głową! 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.