Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego to dosyć powszechny problem bólowy zewnętrznej części uda i kolana. Ma podłoże przeciążeniowe i dotyczy zwłaszcza osób uprawiających sporty biegowe oraz kolarstwo, jednak nie ogranicza się tylko do nich. W grupie zwiększonego ryzyka są również osoby z wadami w postawie, zwłaszcza pogłębieniem lordozy lędźwiowej.
Samo tarcie, zawierające się w nazwie syndromu i w efekcie powodujące stan zapalny oraz ból, występuje pomiędzy pasmem biodrowo-piszczelowym, tj. grubym pasem powięzi biegnącym po bocznej stronie uda w przedłużeniu mięśni: naprężacza powięzi szerokiej, pośladkowego wielkiego i pośladkowego średniego, a wyniosłościami kostnymi kości udowej: krętarzem większym oraz/lub nadkłykciem bocznym tej kości. Warunkiem zaistnienia mechanizmu prowadzącego do problemu jest jednak nadmierne napięcie pasma - właśnie wtedy zmniejsza się konieczny do prawidłowego funkcjonowania dystans pomiędzy nim, a elementami kości udowej.
Nadmierne napięcie z kolei najczęściej ma swoje podłoże w złych nawykach treningowych, najczęściej w postaci niedostatecznej ilości lub zupełnego pomijania rozluźniania i rozciągania pracujących mięśni. Zdarza się, że owo napięcie urasta do poziomu problemu u osób nietrenujących. Wtedy najczęściej mamy do czynienia z kompensacyjnym napięciem tej struktury w przebiegu wad postawy.
W każdym z powyższych przypadków rozwiązaniami zmniejszającymi objawy bólowe tego zespołu jest rozluźnianie i rozciąganie nadmiernie napiętego pasma oraz mięśni go tworzących.
Kluczowa jest tutaj pomoc fizjoterapeuty pod postacią terapii manualnej, jednak dużą część problemu można zwalczyć samodzielnie poprzez systematyczną pracę nad tym w warunkach domowych na podstawie otrzymanego instruktażu oraz poprzez starania mające zmniejszyć udział złych nawyków.
Dodatkowym wsparciem w uśmierzeniu bólu mogą być zabiegi fizykoterapeutyczne. W najbardziej uporczywych przypadkach konieczne może okazać się również leczenie z użyciem miejscowych iniekcji przeciwzapalnych wykonane przez lekarza ortopedę.
Powyższą poradę przygotował dla Państwa nasz fizjoterapeuta Cezary Górski.