ostroga0Problemem wielu pacjentów jest ból okolicy pięty i stopy. Co jest tego przyczyną ? Najczęściej słyszaną diagnozą jest wówczas OSTROGA PIĘTOWA.

Dolegliwości mogą dotyczyć zarówno osób aktywnych jak i tych, którzy preferują bardziej "kanapowy " styl życia . Ból odczuwany jest na podeszwowej stronie stopy  w okolicach pięty. Może tam również wystąpić obrzęk i zwiększone ucieplenie. Często dolegliwości te pojawiają się tuż po wstaniu z łóżka, czasem odczuwane są na początku aktywności, a niekiedy także podczas długotrwałego stania. Ból uniemożliwia pełne obciążanie stopy.

Niezwykle ważne jest więc wczesne wykrycie problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Objawy bólowe towarzyszące ostrodze piętowej wynikają z zapalenia rozścięgna podeszwowego. Jest to mocne pasmo zaczynające się na guzowatości kości piętowej, a kończące się na podstawie paliczków dystalnych wszystkich palców stopy. Odgrywa ono bardzo ważną rolę dla czynności stopy podczas chodu i biegu. Jest to najbardziej funkcjonalny element jej przyśrodkowej części.

Przyczep rozścięgna podeszwowego znajduje się w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Prowadzi to do wzajemnego przenoszenia napięć, dlatego właśnie działanie fizjoterapeutyczne obejmuje również mięśnie łydki .

W terapii zapalenia rozścięgna podeszwowego bardzo ważną rolę pełni FALA UDERZENIOWA. Metoda ta jest bardzo skuteczna. Wynika to z charakteru jej działania. Wprowadzane do tkanek fale radialne rozbijają złogi łącznotkankowe i stymulują przebudowę rozścięgna. Poprawia się jego ukrwienie i elastyczność. Wzrasta też jego odporność na obciążenia mechaniczne. Dzięki temu ból zostaje zniwelowany.

Powszechnie uważa się , że fala uderzeniowa rozbija ostrogę piętową . Nie jest to do końca prawdziwa opinia. Może dojść do tego tylko, kiedy zmiana jest na etapie zwapnienia . Jeżeli natomiast jest już skostniała, fala uderzeniowa nie rozbije tej struktury.

Pamiętać należy jednak, że ostroga piętowa to następstwo zapalenia rozścięgna podeszwowego, to właśnie stąd pochodzi ból! Dlatego ta struktura oraz wspomniane wcześniej  mięśnie łydki zostają poddane terapii.

Zabiegi fali uderzeniowej możemy łączyć z:

  • igłoterapią,
  • szeroko rozumianą terapia manualną,
  • rolowaniem,
  • oraz dobranymi przez fizjoterapeutę  ćwiczeniami.

Możliwe jest również wspomaganie się opaskami kompresyjnymi, które poprawiają krążenie, stabilizują, lekko unoszą i rozciągają struktury łuku podeszwowego lub indywidualnie dobranymi wkładkami do butów.

ostroga1
ostroga1
ostroga1
Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.