Obrąbek stawowy barku zbudowany jest z chrząstki włóknistej. Przylega do panewki, pogłębiając ją ,co wpływa na ochronę głowy kości ramiennej. Wraz z torebką stawową zapewnia stabilność stawu. Jest on silnie unaczyniony i unerwiony - uszkodzenie go powoduje silne dolegliwości bólowe.
Jednym z częstszych uszkodzeń obrąbka stawu ramiennego jest SLAP ( z ang. Superior Labrum from Anterior to Posterior lesion, czyli uszkodzenie górnego obrąbka z przodu to tyłu).
Pacjenci zgłaszają się wówczas po pomoc wskazując jako objawy przede wszystkim uczucie przeskakiwania, blokowania/zacinania stawu oraz zgrzytania, czy trzeszczenia w okolicy barku. Szczególnie charakterystyczne w ruchach nad głową, np. w trakcie rzutów. Przy tym uszkodzeniu znamienna jest także przewaga zakresu ruchu rotacji zewnętrznej nad wewnętrzną w stawie ramiennym.
Najczęstsza klasyfikacja SLAP to:
Typ 1 SLAP: strzępienie się obrąbka bez uszkodzenia przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do obrąbka
Typ 2 SLAP: uszkodzenie obrąbka z odciągnięciem przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego od panewki stawu ramiennego (najczęstszy około 50%)
Typ 3 SLAP: rozerwanie obrąbka w kształcie „rączki od wiadra” bez uszkodzenia przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do obrąbka
Typ 4 SLAP: rozerwanie obrąbka w kształcie „rączki od wiadra” z oderwaniem przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego.
Postępowanie lecznicze zależy od typu uszkodzenia, stanu pacjenta, jego aktywności, wieku i objawów klinicznych. U niektórych pacjentów można je oprzeć tylko o fizjoterapię, natomiast inni wymagają również leczenia artroskopowego.
Leczenie zachowawcze oparte jest przede wszystkim na terapii manualnej, po której należy wprowadzić ćwiczenia, co łącznie będzie wpływało na poprawę i jakość funkcji stawu brakowego, jego prawidłowy oraz bezbolesny ruch. Wspomagająco stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne m.in. krioterapię czy laseroterapię.
Po podjęciu przez lekarza prowadzącego decyzji o konieczności zabiegu artroskopowego warto przeprowadzić kilka spotkań z fizjoterapeutą w ramach rehabilitacji przedoperacyjnej. Dzięki temu możemy zmniejszyć ból, poprawić jakość i funkcję ruchu oraz popracować nad wzmocnieniem osłabionych mięśni i rozciągnąć przykurczone tkanki. Ułatwi to postępowanie pooperacyjne.
Po zabiegu „zszycia” obrąbka okres rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności trwa od 6-16 tygodni, a u sportowców nawet do 6 miesięcy. Wszystko uzależnione jest od typu uszkodzenia oraz stanu pacjenta, jego aktywności i potrzeb.
Po zszyciu uszkodzenia SLAP, bez innych uszkodzeń w stawie ramienno-barkowym, zaleca się przez pierwsze 3 tygodnie utrzymywanie kończyny na temblaku, ćwiczenia łokcia i nadgarstka oraz ćwiczenia wspomagane i bierne barku. Przez 4 tygodnie zalecane jest unikanie wyprostu w stawie barkowym z wyprostem łokcia oraz rotacji zewnętrznej poza ustawieniem neutralnym. Nie wolno również nadwyrężać mięśnia dwugłowego ramienia.