slap2Obrąbek stawowy barku zbudowany jest z chrząstki włóknistej. Przylega do panewki, pogłębiając ją ,co wpływa na ochronę głowy kości ramiennej. Wraz z torebką stawową zapewnia stabilność stawu. Jest on silnie unaczyniony i unerwiony - uszkodzenie go powoduje silne dolegliwości bólowe. 

Jednym z częstszych uszkodzeń obrąbka stawu ramiennego jest SLAP ( z  ang. Superior Labrum from Anterior to Posterior lesion, czyli uszkodzenie górnego obrąbka z przodu to tyłu).
Pacjenci zgłaszają się wówczas po pomoc wskazując jako objawy przede wszystkim  uczucie przeskakiwania, blokowania/zacinania stawu oraz zgrzytania, czy trzeszczenia w okolicy barku. Szczególnie  charakterystyczne w ruchach nad głową, np. w trakcie rzutów. Przy tym uszkodzeniu znamienna jest także  przewaga zakresu ruchu rotacji zewnętrznej nad wewnętrzną w stawie ramiennym.

Najczęstsza klasyfikacja SLAP to:  

Typ 1 SLAP: strzępienie się obrąbka bez uszkodzenia przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do obrąbka

Typ 2 SLAP: uszkodzenie obrąbka z odciągnięciem  przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego od panewki stawu ramiennego (najczęstszy około 50%)

Typ 3 SLAP: rozerwanie obrąbka w kształcie „rączki od wiadra” bez uszkodzenia przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego do obrąbka

Typ 4 SLAP: rozerwanie obrąbka w kształcie „rączki od wiadra” z oderwaniem  przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego.

slap3Postępowanie lecznicze zależy od typu uszkodzenia, stanu pacjenta, jego aktywności, wieku i objawów klinicznych. U niektórych pacjentów można je oprzeć tylko o fizjoterapię, natomiast inni wymagają również leczenia artroskopowego.

Leczenie zachowawcze oparte jest przede wszystkim na terapii manualnej, po której należy wprowadzić ćwiczenia, co łącznie będzie wpływało na poprawę i jakość funkcji stawu brakowego, jego prawidłowy oraz bezbolesny ruch. Wspomagająco stosuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne m.in. krioterapię czy laseroterapię.

Po podjęciu przez lekarza prowadzącego decyzji o konieczności zabiegu artroskopowego warto przeprowadzić kilka spotkań z fizjoterapeutą w ramach rehabilitacji przedoperacyjnej. Dzięki temu możemy zmniejszyć ból, poprawić jakość i funkcję ruchu oraz popracować nad wzmocnieniem osłabionych mięśni i rozciągnąć przykurczone tkanki. Ułatwi to  postępowanie pooperacyjne.

Po zabiegu „zszycia” obrąbka okres rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności trwa od 6-16 tygodni, a u sportowców nawet do 6 miesięcy. Wszystko uzależnione jest od typu uszkodzenia oraz stanu pacjenta, jego aktywności i potrzeb.

Po zszyciu uszkodzenia SLAP, bez innych uszkodzeń w stawie ramienno-barkowym,  zaleca się  przez pierwsze 3 tygodnie utrzymywanie kończyny na temblaku, ćwiczenia łokcia i nadgarstka oraz ćwiczenia wspomagane i bierne barku. Przez 4 tygodnie zalecane jest unikanie  wyprostu w stawie barkowym z wyprostem łokcia oraz rotacji zewnętrznej poza ustawieniem neutralnym. Nie wolno również nadwyrężać mięśnia dwugłowego ramienia.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.