Czy choroba zwyrodnieniowa to tylko operacja, czy to tylko endoproteza?
Żyjemy coraz dłużej i coraz aktywniej. Nasze stawy, szczególnie stawy kolanowe i biodrowe zużywają się coraz bardziej, ale czy istnieje sposób aby przedłużyć ich prace?
Coraz częściej słyszymy, że nasze stawy wymagają gruntownego „remontu” czyli wymiany stawu na sztuczny. Co w nomenklaturze medycznej nazywamy endoprotezoplastyką. Czy zawsze jednak tak musi być? Czy istnieje rozwiązanie pozwalające uratować zużyte kolano czy biodro? Czy można się obejść bez wymiany „silnika”, jeżeli wystarczy tylko jego lepsze smarowanie?
Czasami faktycznie tak i takie metody stosowane są w JOPA Clinic. We wczesnych etapach choroby zwyrodnieniowej, wtedy kiedy chrząstka w stawie jeszcze istnieje, a łąkotki i więzadła nie są znacznie zdegenerowane można pomyśleć o wymianie “oleju”, a nie koniecznie całego silnika czy samochodu.
Dzisiejsza medycyna i rehabilitacja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dlatego każdy miesiąc przynosi nowe odkrycie i nowatorskie rozwiązania. Również te, które dotyczą medycyny regeneracyjnej. Ortopedzi szybko zauważyli, że własne kolano czy biodro będzie zawsze bardziej funkcjonalne niż to, które jest sztuczne. Nawet jeśli własny staw zostanie wymieniony na taki, który jest zrobiony z tytanu i ceramiki.
We wczesnych etapach choroby zwyrodnieniowej stawu - szczególnie kolanowego oraz drobnych stawów rąk zauważono zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie zakresu ruchomości po podaniu kwas hialuronowego bezpośrednio do chorego stawu. Kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za prawidłową lepkość mazi stawowej czyli krótko rzecz biorąc za jakość jego smarowania. Wraz z wiekiem jakość i ilość takiego kwasu wewnątrz stawu spada co dodatkowo przyspiesza proces degeneracji stawu.
W przypadku bardziej zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych dobrym rozwiązaniem jest terapia osoczem bogatopłytkowym. Osocze takie pobiera się z krwi żylnej Pacjenta, a następnie poprzez proces odwirowywania w specjalnej wirówce uzyskuje się preparat o dużej koncentracji czynników wzrostu. Czynniki te podaje się do stawu, a one pozostając w płynie stawowym stymulują chrząstkę stawu do regeneracji. Co warte podkreślenia metoda ta, jest bezpieczna bo używamy własnej krwi, tylko o znacznie spotęgowanym działaniu regeneracyjnym chrząstkę. Przeciwwskazaniami do tej metody jest m.in cukrzyca, opryszczka czy choroby nowotworowe.
Warto zaznaczyć, że warto rozważyć, że równoczesne leczenie wczesnych etapów choroby zwyrodnieniowej jednoczasowo - podając leki regenerujące staw z nowoczesną rehabilitacją aby spotęgować efekty.
Warto rozważyć leczenie wczesnych etapów choroby zwyrodnieniowej, poprzez jednoczesne podawanie leków regenerujących staw z nowoczesną rehabilitacją, by zwiększyć efekty leczenia.