Ortopedia dziecięca jest bardzo istotną częścią ortopedii. W zasadzie zapoczątkowała rozwój całej dziedziny.
Sama nazwa "ortopedia" wywodzi się od oraz greckich słów orthos – prosty oraz paidia - dzieci, gdyż początkowo ortopedzi byli to lekarze zajmujący się "prostowaniem dzieci", czyli leczący skrzywienia kręgosłupa. Z czasem dziedzina została rozszerzona na cały narząd ruchu.

Aktualnie w Polsce ortopedia dziecięca nie jest wyodrębnioną specjalizacją, jednakże jest to bardzo szeroka i szczegółowa dziedzina.

Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad wrodzonych, chorób dziecięcych oraz młodzieńczych narządu ruchu, takich jak: deformacje kręgosłupa, dysplazja stawów biodrowych oraz wady kolan i stóp. Obejmuje także traumatologię, czyli leczenie urazów dziecięcych. W obecnych czasach istotną częścią jest także ortopedia i rehabilitacja sportowa.

Z względu na siedzący tryb życia , niewystarczającą ilość aktywności ruchowej, nieodpowiednią dietę, otyłość a także przez wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany smartfonów i tabletów, wiele dzieci i nastolatków cierpi na dysfunkcję ortopedyczne. Równie częste bywają urazy i kontuzje , które ze względu na młody organizm wymagają specjalnego potraktowania.

Ortopeda dziecięcy ma za zadanie leczyć małych pacjentów , którzy często są dużo bardziej wymagający od dorosłych, musi więc mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę ale również doświadczenie i odpowiednie podejście do dziecka. Dbałość o przyjazną atmosferę, komfort dziecka w czasie wizyty u lekarza, przekłada się na lepsze efekty diagnozowania i leczenia. Takich specjalistów i takie warunki posiada JOPA Clinic.

Staw biodrowy to jeden z najważniejszych stawów człowieka, który dźwiga cały ciężar ciała i umożliwia nam chodzenie. U dzieci może występować rozwojowa dysplazja stawów biodrowych czyli zaburzony rozwój stawu biodrowego w okresie płodowym i niemowlęcym. Dlatego ortopeda dziecięcy zaleca, aby w pierwszych 4 miesiącach życia dziecka wykonać profilaktyczne badanie ortopedyczne wraz z USG stawów biodrowych.

Lekarze (ortopedia dziecięca)

Michał Jałoszewski
Michał Jałoszewski

Ortopeda dziecięcy

Lekarz ortopeda, specjalizujący się w ortopedii dziecięcej. Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Szkolenie specjalizacyjne odbywał w Klinice Ortopedii Dziecięcej PAM w Szczecinie, Klinice Ortopedii UM w Poznaniu oraz Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym LORO w Świebodzinie. Jego największą pasją zawodową jest leczenie chorób kręgosłupa dzieci i młodzieży. W latach 2017-2019 pracował w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Toruniu, gdzie zapoczątkował leczenie operacyjne skolioz dziecięcych wg standardów światowych.
czytaj więcej

Zbigniew Cukras
Zbigniew Cukras

Ortopeda dziecięcy

Dr n. medycznych, specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu u dzieci. Od 15 lat pracuje jako ortopeda dziecięcy w Klinice Ortopedii i Traumatologii z Pododdziałem Chirurgii Ręki dla Dzieci Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem patologii narządu ruchu u dzieci, w tym wadami wrodzonymi i rozwojowymi (wady stóp, rąk, dysplazja stawów biodrowych, zaburzenia osi kończyn), traumatologią sportową dzieci i młodzieży (artroskopia kolana, barku, stawu skokowego, biodra, rekonstrukcje więzadeł), mózgowym porażeniem dziecięcym (toksyna botulinowa, leczenie operacyjne). Odbył szereg kursów z zakresu diagnostyki USG narządu ruchu, w tym kurs USG stawów biodrowych u prof. Grafa (twórcy metody badania bioder u dzieci pod kątem dysplazji).

czytaj więcej


Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.