trzaskiDolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości oraz przeskakiwanie żuchwy z objawami akustycznymi stanowią triadę zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych. Ich budowa umożliwia duże zdolności biomechaniczne, również dzięki obecności krążka stawowego.

Często dochodzi jednak do zaburzenia jego prawidłowej funkcji, co skutkuje trzaskami podczas otwierania i zamykania ust.

Do głównych przyczyn dysfunkcji krążka stawowego należą:

  • parafunkcje okluzyjne np.: obgryzanie paznokci i zaciskanie zębów, prowadzące do nadmiernego napięcia układu mięśniowo-powięziowo-więzadłowego,
  • wady zgryzu
  • urazy

Głównym prowokatorem wyżej wymienionych dysfunkcji stawów skroniowo żuchwowych, w tym patologicznemu przemieszczeniu krążka, jest przewlekły stres, stąd leczenie powinno być wielodyscyplinarne i obejmować m.in stomatologa, fizjoterapeutę, psychologa, logopedę, laryngologa.

Postępowanie fizjoterapeutyczne ukierunkowane na repozycję krążka stawowego obejmuje:

  • terapię manualną,
  • terapię tkanek miękkich,
  • ćwiczenia czynne, izometryczne, relaksacyjne (w tym oddechowe),
  • autoterapię Pacjenta,

W terapii stawów skroniowo-żuchwowych bardzo ważna jest praca nie tylko lokalna, w obrębie czaszki, lecz z całą postawą. Holistyczne podejście do pacjenta jest kluczowe, aby trwale pozbyć się dysfunkcji, gdyż perspektywa postrzegania stawów skroniowo-żuchwowych jest wielopłaszczyznowa.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.