andrzej baranowskiKiedy panowie skarżą się na częste oddawannie moczu w ciągu dnia i w nocy, widzą u siebie zwężony lub przerywany strumień moczu, mają trudności z rozpoczęciem oddawania moczu a także  uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji i parcie na pęcherz moczowy, wizyta u lekarza urologa staje się konieczna. 

Po 40-ce uważaj

Problem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego dotyka mężczyzn powyżej 40. roku życia. Szacunkowe dane podają, że schorzenie to stwierdza się u 50 % mężczyzn po 60. roku życia i nawet u 90%  powyżej 80. roku życia. Należy zaznaczyć, że nie u wszytkich mężczyzn u których stwierdza się w badaniach dodatkowych powiększony gruczoł krokowy występują objawy klniczne.

Wystąpienie objawów klinicznych związane jest z uciskiem cewki moczowej, przez powiększający się gruczoł, co skutkuje zaburzeniem przepływu moczu.

 

Skąd to się bierze ?

Gruczoł  krokowy (stercz, prostata) stanowi część męskich narządów płciowych. Jest położony bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową.  Zbudowany jest w głównej mierze przez komórki gruczołowe produkujące płyn będący składnikiem nasienia oraz z komórek tkanki łącznej i mięśniowej, które razem tworzą zrąb gruczołu. Łagodny przerost gruczołu krokowego to jedna z najczęstszych patologii tego narządu. Polega na nadmiernym namnażaniu się fizjologicznych komórek stercza, prowadząc do stopniowego powiększania się gruczołu. Proces ten  ma charakter łagodny co oznacza, że nie jest związany z infekcją czy chorobą nowotworową. Dokładne przyczyny rozrostu nie są poznane,  największy udział w tym procesei przypisuje się pochodnej testosteronu produkowanej w samym gruczole i kontrolującej namanażanie się jego komórek

Nie lekceważ

Początkowe objawy mogą być dyskretne i nieuciążliwe, ale przy braku odpowiedniego leczenia nasilają się. Może to prowadzić do tak poważnych konsekwencji jak całkowite zatrzymanie moczu, uszkodzenie pęcherza moczowego i nawrotowych infekcji układu moczowego. W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia nerek. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i zgłoszenie się bez zbędnej zwłoki do lekarza urologa w przypadku wystąpienia pierwszych objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Wcześnie wdrożone leczenie i systematyczna kontrola urologiczna pozwolą znacząco zwiększyć komfort życia i uniknąć ciężkich powikłań.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.