ter manualna2Dolegliwości bólowe kręgosłupa i generalnie układu ruchu dotyczą praktycznie każdego człowieka na którymś etapie życia. Ich rozpowszechnienie i problematyka są najczęściej złożone i wynikają z wielu czynników, ale bardzo istotny jest w tym przypadku nieprawidłowy tryb życia - brak regularnej aktywności fizycznej, przewlekły stres, nieprawidłowe odżywianie.
Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na leczenie i rehabilitację w tego typu schorzeniach, w medycynie funkcjonuje wiele metod o różnej skuteczności, które mają przynieść chorym wyzdrowienie i ulgę w bólu.
Jedną z takich metod jest coraz powszechniejsza i zyskująca uznanie terapia manualna.
Jest to metoda fizjoterapeutyczna, w której leczenie polega na zastosowaniu przez terapeutę odpowiednich technik masażu, chwytów, manipulacji i mobilizacji co ma prowadzić do przywrócenia odpowiedniej ruchomości w obrębie stawów, a co za tym idzie - ma zwalczyć ból. Niepowtarzalną zaletą terapii manualnej jest indywidualne podejście do każdego pacjenta - plan leczenia jest opracowywany na podstawie dokładnego wywiadu i wsłuchanie się w problemy chorego. Metoda ta uwzględnia konkretne schorzenie, aktualny stan chorego, jego zakres ruchów oraz oczekiwania. Bardzo ważna jest w tym przypadku tworząca się więź terapeutyczna oraz zaufanie, którym pacjent obdarza swojego terapeutę.

Terapię manualną można zastosować w następujących zaburzeniach czynności narządu ruchu:

  • zmniejszenie/ograniczenie zakresu ruchu (np. na tle zmian przeciążeniowych, zwyrodnieniowych lub urazowych),
  • tzw. zablokowanie stawowe związane z dolegliwościami bólowymi w trakcie ruchu lub/i w spoczynku,
  • w stanach nieprawidłowego „ustawienia” stawu,
  • w dysfunkcjach mięśniowych i powięziowych,
  • w zaburzeniach postawy ciała.

Terapia manualna jest metodą bezpieczną, a jej skuteczność potwierdzają badania naukowe na podstawie których opracowano wytyczne i algorytmy postępowania. Powinna być przeprowadzana tylko przez certyfikowanych lekarzy lub fizjoterapeutów.

ter manualna1

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.