Dobór materaca i poduszki do spania, czyli niekończąca się opowieść. Jakie kryteria powinien spełnić idealny materac? Czy można spać na płasko, czy lepiej zaprzyjaźnić się z poduszką? Piankowy, sprężynowy, a może lateksowy? Najdroższy, czy śmiało można wybrać ten z niższej półki?

Nic nie jest w stanie zapewnić lepszej regeneracji organizmu jak sen.  Jakoś i komfort snu może być zaburzona przez nieodpowiednie posłanie. Budzimy się nie tylko niewyspani, ale co gorsza, budzimy się z bólem. Narażamy aparat ruchu na ciągłe przeciążenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na czym śpimy. Decydując się na zakup materaca mamy do wyboru mnóstwo rodzajów. Nie powinno nas to zniechęcać, ponieważ szeroki wybór związany jest z tym, że się od siebie różnimy. Dla jednych materac o większej twardości będzie lepszy, a dla drugich ten miękki. Chyba nikt nie jest fanem nocnych pobudek spowodowanych brakiem wygodny we własnym łóżku.

Osoby powyżej 80 kg powinny spać na materacach twardszych w przeciwieństwie do osób, które mają mniej kilogramów i powinny wybierać materace miękkie. Kolejnym etapem będzie wybór rodzaju materaca. W kwestii dbania o nasze zdrowie nie powinniśmy oszczędzać. Jeżeli chcemy trwały i lepiej reagujący na obciążenia materiał powinniśmy celować w pianki termoplastyczne lub wysokoelastyczne. Materac lateksowy jest uboższy w możliwość dostosowywania się do ciała. Najgorzej prezentuje się materac sprężynowy, który jest najmniej trwały i nie dostosowuje się do sylwetki. 

lezenie1
lezenie2
lezenie3


Co z poduszką? Tak, ale ortopedyczna. Kręgosłup szyjny jest wtedy ustawiony w pozycji neutralnej i zachowuje lordozę szyjną. Sprzyja to odciążeniu kręgosłupa szyjnego, który cały dzień musiał dźwigać głowę pełną pomysłów. Jest idealnym rozwiązaniem również dla osób, które zmagają się z dużymi ograniczeniami i sztywnością odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Dla osób preferujących pozycję na boku sprawdzi się poduszka z dodatkowym profilowaniem w kształcie wałka, który wypełni przestrzeń między kręgosłupem, a barkiem. Poduszka średnio-twarda z dodatkowym wcięciem w profilowaniu będzie idealna dla osób lubiących sypiać na plecach. Zapewni ona prawidłowe ustawienie odcinka szyjnego bez wypychania go ku górze. Ważnym kryterium będzie również szerokość barków, aby dobrać odpowiednią wysokość poduszki.

Ciekawostką jest fakt, że dzieci do 3 roku życia powinny zrezygnować z poduszek. Wydaje nam się, że skoro nam jest wygodniej z poduszką to dziecku też chcemy zapewnić tą przyjemność. Niestety kładąc małemu dziecku poduszkę doprowadzamy do sytuacji, w której poduszka staje się przeszkodą. Dzieje się tak, ponieważ dziecko dopiero uczy się pracy w warunkach siły grawitacji. Dodatkowo jego układ nerwowy nie jest dojrzały, by ruchy kontrolować i wykonywać je precyzyjnie. Przekręcenie głowy na drugi bok z poduszką będzie dla malucha wielkim wyzwaniem. Swoboda to najważniejsze, co w pierwszych latach życia należy zapewnić dziecku.

Efektywniejszy odpoczynek, wspomaganie procesu terapii oraz profilaktyka to najważniejsze argumenty przemawiające za doborem odpowiedniego materaca i poduszki. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi procesu rehabilitacji przy dolegliwościach bólowych.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.