Obecnie wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na całkowite wyleczenie, dlatego niezwykle istotne jest wykonywanie systematycznych badań profilaktycznych. Należą do niech: Badanie USG Mammografia Samobadanie…
Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych okolicy stawu kolanowego może być poduszka tłuszczowa zwana Ciałem Hoffy. Jest to struktura położona pod rzepką i ograniczona od góry…
Zjawisko niestabilności stawu ramiennego to stan, do którego dochodzi na skutek nawracających zwichnięć. Głowa kości ramiennej (podczas wykonywanych ruchów) przemieszcza się w nieprawidłowy, nadmierny sposób…
Kilka słów na temat kontuzji stawu kolanowego od Michała Masternaka – fizjoterapeuty JOPA Clinic. Kontuzje kolana stanowią lwią część wśród urazów u osób uprawiających sport.…
Dno miednicy wyścielone jest warstwami mięśni, które niestety często są pomijane podczas wykonywania ćwiczeń. To spory problem, ponieważ mają one ogromny wpływ na jakość życia…
Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego to dosyć powszechny problem bólowy zewnętrznej części uda i kolana. Ma podłoże przeciążeniowe i dotyczy zwłaszcza osób uprawiających sporty biegowe oraz…
Dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości oraz przeskakiwanie żuchwy z objawami akustycznymi stanowią triadę zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych. Ich budowa umożliwia duże zdolności biomechaniczne, również dzięki obecności…
Fizjoterapia to dziedzina medycyny zajmująca się przywracaniem, rozwijaniem oraz utrzymywaniem zdrowia i kondycji fizycznej człowieka na jak najlepszym poziomie, a także działaniem prewencyjnym. W jej…
Oto kilka zdań od Dagny Balińskiej – fizjoterapeutki Jopa Clinic: Nieutulony płacz, duży niepokój maluszka, wzdęty brzuszek, trudności z wypróżnianiem, prężenie, wyginanie – brzmi znajomo?…
Skręcenie stawu kolanowego to kontuzja występująca zazwyczaj u osób aktywnych. Dotyka zarówno zawodowców jak i tych uprawiających sport amatorsko. Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w…
Kręgosłup charakteryzują naturalne krzywizny: wygięcie w przód – lordoza oraz wygięcie ku tyłowi – kifoza. Mieszczące się w przyjętych normach spełniają bardzo ważną rolę, przede…
Nietrzymanie moczu to stan, w którym utrudnione jest kontrolowanie jego uwalniania. Dolegliwość tę charakteryzują objawy o różnym stopniu nasilenia, występujące zarówno w trakcie wykonywania codziennych…
Staw skroniowo – żuchwowy zbudowany jest z głowy żuchwy, która wyglądem przypomina kłykieć. Wyrostek kłykciowy dopasowany jest do wgłębienia kości skroniowej, określany dołem skroniowym. Między…
Od urodzenia głowa maluszka intensywnie rośnie, a szwy czaszkowe nie są jeszcze zrośnięte. Jeśli niemowlę nie obraca jej podczas snu z jednego boku na drugi,…
Ciąża i laktacja jest dla kobiety wyjątkowym czasem, w którym młoda mama skupia uwagę na maluszku, często zapominając o swoich potrzebach – w tym również…
Suche igłowanie (ang. Dry Needling) to jedna z najpopularniejszych obecnie metod leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Czym jest suche igłowanie? Terapia polega na wprowadzeniu cienkich, sterylnych igieł…
U ponad 2 mln. kobiet w Polsce rozpoznano endometriozę. Uważa się jednak, że liczba osób cierpiących z powodu tej choroby jest znacznie większa. Wiąże się…
Logopedzi i neurologopedzi odgrywają bardzo ważną rolę w intensywnej terapii i medycynie ratunkowej. Ich wiedza i umiejętności są niezbędne w diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń komunikacyjnych,…
Przyrost masy ciała kobiety w czasie ciąży jest normą, jeśli mieści się w granicach 12 – 14 kg. Podobnie jest w przypadku tkanki tłuszczowej, która…
Często postanawiamy sobie, że dokonamy jakiejś zmiany (być może z nowym rokiem 😉). Będziemy jeść zdrowo, ćwiczyć, uczyć się nowego języka itp.. Bywa jednak, że…
Miesiączka to naturalny proces w organizmie kobiety. Podczas niej dochodzi do złuszczenia się endometrium, czyli błony śluzowej macicy, które objawia się comiesięcznym krwawieniem. Endometrium w…
Chirurgia to szeroka gałąź medycyny, która zajmuje się głównie diagnostyką, leczeniem zachowawczym i operacyjnym chorób jamy brzusznej i przewodu pokarmowego (w tym nowotworów) oraz chorobami…
Drodzy Rodzice Pierwsze miesiące życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. Jest to czas obfitujący w wiele niezbędnych dla prawidłowej oceny malucha badań, pozwalających wykryć…
Ciąża jest wyjątkowym stanem w życiu kobiety. W tym okresie zachodzi w jej organizmie wiele zmian. Przyszłe mamy przeżywając ten czas powinny pamiętać, że aktywność…
Za oknem piękna, słoneczna pogoda. Wysoka temperatura powietrza sprawia, że zmieniamy obuwie na sandały, klapki czy baleriny. Wydaje się, że to najlepsze, co możemy zrobić…
Drętwienie, mrowienie, problem z chwytem czy nieustająca potrzeba potrząśnięcia ręką to tylko część objawów, które mogą towarzyszyć zespołowi cieśni nadgarstka. Objawy często występują w nocy…
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem dysfunkcji w obrębie miednicy. Jest przeznaczona zarówno dla kobiet jak i mężczyzn z zakresu: - urologii -…
Chcesz wrócić do sprawności po operacji stawu kolanowego lub biodrowego? Szyna CPM będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Jest ona niezwykle istotnym wsparciem działania fizjoterapeutycznego. Możemy…
Stawianie baniek większości z nas kojarzy się z medycyną ludową. Pamiętamy, że do ich zastosowania konieczne było użycie ognia. W fizjoterapii natomiast możemy spotkać się…
Tarczyca to niewielki gruczoł w ludzkim organizmie, który spełnia ogromnie ważną role. Produkuje hormony odpowiadające za prawidłową pracę układów np. nerwowego czy sercowo-naczyniowego. W przypadku…
Już od urodzenia dziecko zdobywa nowe umiejętności i uczy się własnego ciała, a każda przyjęta przez nie pozycja jest nowym doświadczeniem. Może się zdarzyć, że…
Dolegliwości bólowe okolic karku, łopatki, pleców czy pośladków nie raz dotykają zapewne większość z nas. Często niewielki ból pojawia się na krótki czas, po czym…
Otyłość to przewlekła choroba, którą charakteryzuje nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Otyłość olbrzymia wymaga leczenia chirurgicznego. Dotyczy to Pacjentów, u których wskaźnik BMI wynosi powyżej…
Lipedema to choroba tkanki łącznej. Najczęściej występuje u kobiet, incydentalnie zdarza się w populacji męskiej. Zarówno nazwa schorzenia, jak i jej tajemniczy charakter powodują bardzo…
Jednym z istotnych elementów leczenia skoliozy idiopatycznej jest gorsetowanie. Decyzję o podjęciu tego typu terapii podejmuje lekarz prowadzący. Zależy ona od stanu Pacjenta i przeprowadzonego…
Częstym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do ortopedy jest ból okolicy pięty. Najczęściej słyszaną diagnozą jest wówczas OSTROGA PIĘTOWA. Jest to potocznie używane określenie…
Masaż tkanek głębokich polega na podążaniu za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Wyróżnia się możliwością rozluźniania tkanek, poprawą ich przesuwalności oraz uwalnianiem z napięć, w jak najskuteczniejszy…
Kręgozmyk jest sytuacją, z którą mamy do czynienia, gdy sąsiadujące ze sobą segmenty kręgosłupa z jakiegoś powodu nie są ustawione w jednej linii. Przyczyny takiego…
Ludzka stopa składa się z 26 kości, które tworzą 33 stawy, a całość otoczona jest przez ponad 100 mięśni i więzadeł. Ta skomplikowana anatomicznie budowa…
Kolano biegacza to objawy bólowe okolicy przednio-bocznej części stawu kolanowego określane również jako zespół pasma biodrowo-piszczelowego (Iliotibial Band Syndrome, ITBS). Problem ten dotyczy głównie osób…
Większość z nas przynajmniej raz w życiu odczuwała ból głowy – uciążliwy, ściskający utrudniający codziennie funkcjonowanie, często wywołujący drażliwość czy problemy z koncentracją. Ból głowy…
Ból stawów czy mięśni może pojawić się okresowo u każdego z nas. Często bagatelizujemy go, tłumacząc sobie, że „samo przejdzie”. Dolegliwości mogą jednak przybrać charakter…
„Wiotkość więzadłowa” - znana również pod wieloma innymi nazwami, jak np. „uogólniona hipermobilność stawowa”, czy diagnozowane u najmłodszych pacjentów „obniżone napięcie mięśniowe” - to najprościej…
Kompresjoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób układu krążenia oraz układu limfatycznego. Brak odpowiedniego postępowania w przypadku w/w problemów zdrowotnych prowadzi do wielu poważnych…
Mięsień nadgrzebieniowy barku to stosunkowo niewielki mięsień górnej części stawu barkowego o bardzo ważnej funkcji. Poza typowo ruchowym zadaniem, którym jest odwodzenie (unoszenie do boku)…
W Polsce choroby nowotworowe są trzecią przyczyną zgonów po wypadkach i chorobach układu sercowo-naczyniowego. Nowotworem nazywamy każdą nieprawidłową tkankę tworzącą się z ,,chorej” komórki. Zmiany…
Aktywne spędzanie czasu wolnego jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Należy jednak podejść do tematu z rozsądkiem, gdyż dla osób, które do tej pory spędzały…
Skolioza jest skrzywieniem trójpłaszczyznowym. 80% wszystkich skolioz jest pochodzenia idiopatycznego, czyli niewiadomego. Etiologia choroby nie jest jasna, najczęściej ujawnia się w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa.…
Byśmy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw natury, jakimi są m.in. zioła, pamiętajmy by o Ziemię troszczyć się przez cały rok. Zioła ze względu na…
Wybierasz się na wizytę do fizjoterapeuty? Aby podczas niej czuć się komfortowo, pamiętaj by się odpowiednio przygotować. Wizyta fizjoterapeutyczna składa się z kilku elementów. Jednym…
Kręcz szyi to wrodzona lub nabyta nieprawidłowość objawiająca się wymuszonym ustawieniem głowy i szyi maluszka. Dziecko zdecydowanie preferuje jedną stronę, w którą patrzy, a…
Inaczej terapia Cranio Sakralna, to jedna z gałęzi osteopatii, często nazywana osteopatią sakralną. Jest jedną z metod terapii manualnej, która oparta jest na wiedzy z…
Szybki rozwój techniki i medycyny stale wpływa na wydłużanie się średniej długości życia naszego społeczeństwa. Rośnie więc liczba osób w podeszłym wieku. Nie można jednoznacznie…
Nierzadko w naszych gabinetach pojawiają się pacjenci uskarżający się na okresowe drętwienia dłoni lub palców. Najczęściej opisują zaostrzenie dolegliwości w nocy lub zaraz po przebudzeniu,…
W leczeniu uszkodzeń i przeciążeń narządu ruchu stale rosnącą popularnością cieszy się terapia PRP. PRP (platelet rich plasma), czyli osocze bogatopłytkowe to otrzymywany z krwi…
Oddychanie to funkcja niezbędna do życia. Jest niezależna od naszej woli, rzadko więc zastanawiamy się, jak oddychamy i czy robimy to prawidłowo. Warto zauważyć, że…
Obecna pora roku, oblodzenia chodników czy świeży śnieg sprzyjają upadkom, a co za tym idzie - typowym dla nich kontuzjom. Jednym z najczęściej powstających w…
Chód jest jedną z podstawowych funkcji ruchowych człowieka, w którym udział bierze całe nasze ciało. Sposób w jaki się poruszamy mówi wiele o naszej kondycji.…
Dolegliwości bólowe Pacjentów są nieodłączną częścią pracy fizjoterapeuty. Ból jest objawem informującym, że w organizmie człowieka dzieje się coś złego. Może on towarzyszyć nam wiele…
Kiedy dolegliwości bólowe stawu kolanowego znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie, a leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów konieczne jest zastąpienie chorego stawu endoprotezą. W przypadku zakwalifikowania Pacjenta…
Haluks to potoczna nazwa palucha koślawego. Jest to najczęstsza, nabyta deformacja stopy oraz częsty problem, z którym pacjentki zgłaszają się do ortopedy i fizjoterapeuty.…
Endoprotezoplastyka (in. aloplastyka, protezoplastyka, TKA) stawu kolanowego to metoda chirurgicznego leczenia zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kolana. Stosowana jest w momencie, gdy leczenie zachowawcze, oszczędzające staw, wyczerpało…
Prawidłowe napięcie mięśniowe w okolicach jamy ustnej jest niezbędne do codziennej aktywności: oddychania, mówienia, jedzenia. Jednak nie u każdego mięśnie w obszarze ust działają właściwie.…
Co warto wiedzieć ? Wszczepienie sztucznego stawu biodrowego nazywamy endoprotezoplastyką. Jest to zabieg umożliwiający normalne funkcjonowanie pacjentom cierpiącym z powodu zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym.…
Co będzie się działo?Choć scenariusze pierwszego spotkania mogą być różne, zazwyczaj pierwsza wizyta polega na zapoznaniu się z zawodnikiem, zebraniu od niego wywiadu, poznaniu jego…
Zabieg implantowania stawu biodrowego polega na wycięciu zniszczonych powierzchni stawowych i zastąpienia ich sztucznymi elementami - endoprotezą. Najczęstszą przyczyną zniszczenia stawu jest jego zużycie, czyli tzw.…
Diagnoza i wdrożenie leczenia wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Pacjent zgłaszający się na wizytę powinien przygotować dokumentację zawierającą: Wypisy z pobytów w szpitalu, Zalecenia od innych…
Postawa jest najczęściej powtarzającym się ułożeniem poszczególnych elementów ciała podczas stania, chodzenia i siedzenia. Uważana jest za poprawną, jeżeli jest symetryczna, nie powoduje nieprawidłowego napięcia…
Rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia jest bardzo intensywny. Na początku, po pojawieniu się na świecie maluszek głównie leży nie potrafiąc samodzielnie zmienić pozycji.…
Mogłabym napisać, że jako kobieta i lekarz uważam, że warto, a nawet trzeba i na tym zakończyć. Postaram się jednak przybliżyć, dlaczego mam takie zdanie.…
Jednym z często występujących typów budowy stóp jest płaskostopie poprzeczne. Objawia się ono spłaszczeniem poprzecznego łuku stopy. W prawidłowym ustawieniu stopa przede wszystkim opiera się…
Obrąbek stawowy barku zbudowany jest z chrząstki włóknistej. Przylega do panewki, pogłębiając ją ,co wpływa na ochronę głowy kości ramiennej. Wraz z torebką stawową zapewnia…
Łokieć tenisisty/entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli zmiany przeciążeniowe w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. W wyniku nagromadzenia licznych mikrourazów w obrębie przyczepów prostowników nadgarstka…
Często nie zdajemy sobie sprawy, że wygląd stóp może wiele powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. Aż 86% ludzi ma problemy ze stopami. Efektem tego jest…
Umiejętność wykonania badania klinicznego i zebranie zwięzłego, rzeczowego wywiadu lekarskiego jest najważniejsze narzędziem diagnostycznym. Prawidłowo postawiona diagnoza to pierwszy krok do poprawy zdrowia. Po dobrze…
Tężyczka to schorzenie dość podstępne do zdiagnozowania. Dotyczy głównie młodych, aktywnych zawodowo ludzi, bez wyraźnych różnic w żadnej z płci. Wyróżnia się dwa rodzaje choroby:…
Uraz mięśni, więzadeł, ścięgien, choroba zwyrodnieniowa stawów – diagnozy te często wywołują u pacjentów stres związany z długotrwałym leczeniem. Pacjenci obawiają się, że konieczne będzie…
Pacjenci po doznaniu kontuzji czy z dolegliwościami bólowymi zgłaszają się po pomoc do lekarza lub/i fizjoterapeuty. Prawidłowo postawiona diagnoza i indywidualnie dobrana terapia zwiększają szanse…
Aby poprawnie funkcjonować w pozycjach statycznych oraz dynamicznych aktywnościach ciało człowieka potrzebuje stabilności – fundamentu, na którym może oprzeć swoje działanie. Stabilność ta jest osiągana…
Stopniowe uszkadzanie chrząstki stawowej prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawu, co skutkuje znacznym upośledzeniem jego funkcji. Schorzenie to dotyka zazwyczaj ludzi starszych, jednak do gabinetu ortopedy…
Obecnie jednym z najbardziej polecanych biologicznych sposobów leczenia urazów tkanek miękkich oraz bezoperacyjnego leczenia uszkodzeń stawów jest terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP). Jest to naturalny preparat uzyskiwany z krwi pacjenta. W…
Uprawianie sportu podczas ciąży jest zalecane, nie tylko ze względu na zdrowie mamy, wpływa też pozytywnie na przebieg ciąży i dobrostan płodu. Jeśli ciąża przebiega…
Ostatnie tygodnie spędziliśmy w domu. Teraz, gdy życie powoli wraca na stare tory, orientujemy się, że przybyło nas tu i ówdzie…. W domu czasami było…
Jedną z form fizjoterapii jest fizykoterapia, inaczej medycyna fizykalna, polegająca na oddziaływaniu na organizm różnymi bodźcami fizycznymi pobieranymi z natury lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami. Zabiegi…
Długie, ciepłe, letnie dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Wiele osób rozpoczyna przygodę ze sportem lub wraca do niego po dłuższym okresie ruchowej bezczynności. Taka…
FITS - Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz Jest to metoda opracowana w 2004 r. przez dr n. med. Mariannę Białek oraz mgr Andrzeja M’hango. Posiada ona…
Nieważne jaki rodzaj aktywności fizycznej jest ci bliski, w parze z każdym z nich powinno pojawić się rozciąganie mięśni. Zdecydowana większość ćwiczących jest tego świadoma,…
Terapia manualna w najbardziej ogólnej definicji to forma leczenia za pomocą rąk terapeuty. Idąc za, np. definicją Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (IFOMPT) jest to;…
Tak naprawdę, niewiele. Potocznie określamy ją jako skrzywienie kręgosłupa, ale nie jest to do końca prawdą...Skolioza to deformacja rozwojowa kręgosłupa i całego grzbietu, także klatki…
Najczęściej występującym schorzeniem narządu ruchu jest choroba zwyrodnieniowa stawu. Dochodzi wtedy do uszkodzenia powierzchni stawowych, występowania dokuczliwego bólu i ograniczenia ruchomości. Kiedy choroba jest zaawanasowana,…
Zdarzyło Ci się kiedyś pojechać na zawody, turniej, mecz, niepewnym swojej formy pomimo długiego czasu przygotowań? A może danego dnia oceniłeś swoją dyspozycyjność na podstawie…
Statystyki podają, że około 98% społeczeństwa rodzi się mając zdrowe stopy. W wieku dojrzałym prawidłowym ich ustawieniem może pochwalić się niestety tylko 40 % ludzi.…
Trening wyobrażeniowy jest nieoceniony - wskazują na to zarówno doświadczenia osób, które go stosują, jak i badania naukowe. W tym szczególnym czasie, podobnie jak w…
Kinesiotaping (inaczej plastrowanie dynamiczne) to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze w celu osiągnięcia pożądanego efektu. W praktyce stosuje…
Zazwyczaj w tym czasie pisałabym o tym, jak bronić się przed grypą, czy przeziębieniem. Jednak natura postawiła przed nami nowe wyzwanie. W tym szczególnym czasie…
Dolegliwości bólowe zlokalizowane po stronie zewnętrznej stawu kolanowego mogą świadczyć o ZESPOLE BOCZNEGO PRZYPARCIA RZEPKI. Rzepka to największa trzeszczka w ciele człowieka położona z przodu…
Obecny stan epidemiologiczny w naszym kraju powoduje zmniejszenie naszej aktywności na rzecz pozycji siedzących, co nie jest dla naszego organizmu idealnym stanem. Wszyscy potrzebujemy ruchu.…
Psycholog sportu JOPA Clinic – Jagoda Gręźlikowska przygotowała kilka wskazówek: jak zadbać o zdrowie psychiczne, jakie techniki wykorzystać, aby utrzymać się w możliwie najlepszej formie.…
Problemem wielu pacjentów jest ból okolicy pięty i stopy. Co jest tego przyczyną ? Najczęściej słyszaną diagnozą jest wówczas OSTROGA PIĘTOWA. Dolegliwości mogą dotyczyć zarówno…
USG - zalecenia przed badaniem USG jamy brzusznej: Dzień przed badaniem stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. 6 godzin przed badaniem:…
Udar mózgu pojawia się niespodziewanie, w kilka chwil zmieniając życie dotkniętej nim osoby, a także jej bliskich. To choroba cywilizacyjna, w większości przypadków dotycząca osób…
Spojenie łonowe to krążek, który łączy kości łonowe. Pod względem budowy przypomina dyski znajdujące się w kręgosłupie. Taka budowa umożliwia niewielki ruch nie przekraczający 2…
1. Jasne zasady Czemu warto budować? Stabilne i jasne zasady dają poczucie bezpieczeństwa młodym zawodnikom – jest to dla nich „instrukcja obsługi” danej sytuacji, (a…
Okres zimowy, szczególnie związany z aktywnym wypoczynkiem w trakcie ferii wiąże się ze zwiększoną ilością urazów stawu kolanowego. Szczególnie urazową dziedziną sportu związaną z uszkodzeniami…
Staw łokciowy łączy ramię z przedramieniem. Każdy z nas może wyczuć w tej okolicy dwie struktury - nadķłykcie kości ramiennej: przyśrodkowy i boczny. Na nich…
W jednej z wcześniejszych porad zostało wspomniane zjawisko kompensacji jako konsekwencji dysbalansu pomiędzy pracą naszych mięśni powierzchownych i głębokich. Postarajmy się zatem przybliżyć to zagadnienie.…
Ścięgno Achillesa tworzone jest przez połączenie mięśnia płaszczkowatego i brzuchatego łydki, ich wspólny przyczep znajduje się w okolicach guza piętowego. Dzięki temu największemu w ciele…
Często do lekarza czy fizjoterapeuty zgłaszają się pacjenci ze znanym stwierdzeniem „wypadł mi dysk”. Zazwyczaj dzieje się to w sytuacji nagłego bólu okolicy kręgosłupa podczas…
Nowy Rok, Nowa Ja! Kto z nas nie słyszał chociaż raz w tym roku tego niechlubnego powiedzenia. Wraz ze zmianą roku kalendarzowego deklarujemy chęć podjęcia…
Wielu z nas w ciągu swojego życia słyszało mniej lub więcej o różnych rodzajach mięśni w ciele człowieka. W fizjoterapii stosuje się przynajmniej kilka takich…
Rwa kulszowa to schorzenie objawiające się nagłym, silnym bólem pleców z promieniowaniem do nogi - jednej albo obu. Zazwyczaj tak nasilona, że nie możemy się…
Nie wszyscy wiedzą, że po stronie przyśrodkowej naszego kolana ( ok. 5 cm poniżej ) znajduje się struktura o nazwie GĘSIA STOPKA. Jest to wspólny…
Ból biodra jest częstym problemem pacjentów zgłaszających się do lekarza POZ i lekarza Ortopedy. Problem bólu w tej okolicy może dotyczyć osoby w każdym wieku.…
Sport w wieku dziecięcym stawia coraz większe wymagania. Dzieci poddawane są niejednokrotnie obciążeniom treningowym porównywalnym do profesjonalistów. W takim przypadku ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo…
Wielu pacjentów zgłasza dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa z promieniowaniem do okolicy pośladkowej, stawu biodrowego ,a nawet wzdłuż całej kończyny dolnej. Ból ma charakter piekący…
Drętwienie dłoni, czasami całych przedramion, to bardzo częsty objaw, z którym zgłaszają się pacjenci do neurologa. Długie przebywanie w jednej pozycji - zarówno w pracy,…
Chodzenie o kulach - każdy pomyśli prosty i naturalny ruch. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Jednak bardzo często w gabinetach fizjoterapeutycznych spotykamy się z…
Lekcja W-F , rozgrzewka przed treningiem czy zwykłe rozluźniające ćwiczenia podczas przerwy w pracy... Większość z nas kojarzy rozpoczęcie tych czynności z ruchami głowy. Ile…
Dolegliwości bólowe kręgosłupa i generalnie układu ruchu dotyczą praktycznie każdego człowieka na którymś etapie życia. Ich rozpowszechnienie i problematyka są najczęściej złożone i wynikają z…
Piłeczki tenisowe, kauczukowe i wszelkie inne mają bardzo wiele zastosowań w pracy nad umiejętnościami mentalnymi. Mogą być wykorzystane m.in. jako narzędzia do ćwiczenia koncentracji (skupienie…
Przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty często zastanawiamy się jak będzie ona przebiegać. Szukamy informacji dotyczących odpowiedniego przygotowania. Oto kilka prostych wskazówek, które zapewnią komfort i…
Czas pędzi - z letnich urlopów pozostały tylko wspomnienia. Przyszła więc pora pomyśleć o aktywnym wypoczynku podczas zimy. Sezon narciarski zbliża się małymi krokami... I…
Nie od dziś wiadomo, że w plecaku każdego ucznia powinno znaleźć się drugie śniadanie. Głodny dziecko szybciej się dekoncentruje, staje się apatyczne. Nieregularne posiłki rozstrajają…
Postawa jest najczęściej powtarzającym się ułożeniem poszczególnych elementów ciała podczas stania, chodzenia i siedzenia. Uważana jest za poprawną, jeżeli jest symetryczna, nie powoduje nieprawidłowego napięcia…
Piramida żywienia to obrazkowy opis produktów żywnościowych z podziałem na ich przynależność do danej grupy, które są niezbędne w naszej codziennej diecie. Z każdym kolejnym…
Ból stóp, uczucie chodzenia z kamykiem w bucie lub na zwiniętej skarpetce, pieczenie przodostopia mrowienia lub drętwienia palców stóp to objawy, które często diagnozuje się…
Dobór materaca i poduszki do spania, czyli niekończąca się opowieść. Jakie kryteria powinien spełnić idealny materac? Czy można spać na płasko, czy lepiej zaprzyjaźnić się…
To pytanie wcześniej czy później zadaje sobie każdy świeżo upieczony rodzic. Boimy się zrobić krzywdę naszemu „okruszkowi”, jednocześnie pragniemy, aby zawsze czuł się komfortowo i…
Wysoki poziom siły mięśniowej jest ważny u sportowców uprawiających każdą dyscyplinę. Jednak gdy chodzi o osoby, które nie mają nic wspólnego ze sportem poziom siły…
Sezon wakacyjny trwa! Odpoczywamy od pracy, nauki, codziennych obowiązków. Wolny czas, piękna pogoda sprzyjają podejmowaniu aktywności fizycznej. Panuje moda na sport , każdy chce być…
Długa i mroźna zima, a później niekończąca się chłodna wiosna o klimacie raczej jesiennym niż wiosennym nie sprzyjały dbaniu o sylwetkę. Teraz, kiedy doczekaliśmy się…
Entezopatia, to zaburzenie obejmujące przyczep ścięgnisty mięśnia lub więzadła do kości, charakteryzujący się dolegliwościami bólowymi występującymi w trakcie napinania danej struktury anatomicznej. Przyczyn występowania tego…
W okresie wakacji warto zadbać o swoje stopy. Podczas urlopu wyjeżdżamy zwiedzać najpiękniejsze zakątki kraju, Europy czy świata. Tylko, co zrobić jeżeli nasze stopy po…
Kolka stanowi nie lada problem dla świeżo upieczonych rodziców. Najczęściej pojawia się między 4 a 6 tygodniem życia niemowlęcia. Spowodowana jest zaburzeniami pracy niedojrzałego układu…
Fizjoterapia uroginekologiczna to w Polsce nadal młoda dziedzina fizjoterapii, która zajmuje się problemami kobiet w każdym etapie ich życia. Kobiety w trakcie ciąży, w połogu,…
Silne dolegliwości bólowe okolicy kręgosłupa dotykają bardzo wielu z nas. Któż nie słyszał w swoim najbliższym otoczeniu : "Bolą mnie plecy, to na pewno rwa…
Coraz częściej spotykamy się ze stwierdzeniem „nic nie jem, a tyję! Co robić?”. Zazwyczaj po dokładnej analizie jadłospisu okazuje się, że pacjent rzeczywiście zjada niewiele…
Wdech, wydech, wdech, wydech... Oddychanie to czynność, za którą odpowiedzialny jest autonomiczny i somatyczny układ nerwowy. Oznacza to, iż z jednej strony oddychanie to czynność,…
Stres i brak odpowiedniej aktywności ruchowej to obecnie główne przyczyny dolegliwości ze strony kręgosłupa i całego aparatu ruchowego. Życie w ciągłym napięciu powoduje wiele dolegliwości,…
Stopy są fundamentem dla całego ciała. Są odpowiedzialne za jego podtrzymywanie w czasie chodu, jak i w spoczynku. Odpowiadają również za kontakt z podłożem…
Ból barku jest dość powszechną dolegliwością, z którą musimy się borykać. Może się pojawić na krótko przy przeciążeniu stawu lub po lekkim urazie, przeważnie ma…
Woda jako substancja niezbędna do życia człowieka, spełnia ważne biologicznie funkcje: stanowi odpowiednie środowisko dla większości procesów metabolicznych, jest materiałem budulcowym komórek i tkanek, bierze…
Częstą kontuzją, której ulegają osoby amatorsko lub rekreacyjnie sport, jest uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Aby przeciwdziałać zerwaniom ACL ważne jest wprowadzenie ćwiczeń profilaktycznych, zmniejszających…
Moje dziecko nie słyszy, a może po prostu nie słucha? To pytanie często zadają sobie rodzice przedszkolaków i dzieci w okresie wczesnoszkolnym. Przyczyną takich sytuacji…
Twoja postawa oraz ruchy określają obciążenie oaz nacisk wywierany na stawy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa. Nieprawidłowe pozycje m.in.…
Współczesny sport nie może się obejść bez odnowy biologicznej organizmu. Masaż to podstawowa i najefektywniejsza jej forma. Często zdarza się, że jest stosowany jako jedyny…
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet – w województwie kujawsko-pomorskim stanowi 24% zachorowań wśród raków. Szacuje się że rocznie raka piersi na…
Straciłeś kiedyś w nerwowym momencie koncentrację i nie byłeś w stanie już do niej powrócić? Zdarzyło Ci się zepsuć najprostsze zagranie lub ruch, który przecież…
Kiedy panowie skarżą się na częste oddawannie moczu w ciągu dnia i w nocy, widzą u siebie zwężony lub przerywany strumień moczu, mają trudności z…
Czy poziom aktywności fizycznej, zmiana stylu życia bądź przyjmowanie nieprawidłowych pozycji może być czynnikiem wpływającym na problemy funkcjonalne stawu barkowego? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli zostaną…
Czy nakłuwanie igłami może pomóc w leczeniu bólu ? Czy to jest bezpieczne i bardzo boli ? Jak wyjaśnia Dawid Listecki, fizjoterapeuta Jopaclinic igłoterapia sucha…
Na zespoły bólowe w chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz nerwobólach, w zmianach zapalno-zwyrodnieniowych ścięgien (np. ostroga piętowa), zespołach przeciążeniowych mięśni i ścięgien np. Achillesa, w bólach…
Częstym ostatnio zjawiskiem jest zespół cieśni nadgarstka. Wywoływany jest przewlekłym uciskiem nerwu w okolicy nadgarstka, wynikającym z położenia nerwu w ciasnej przestrzeni - w kanale…
Od jakiegoś czasu dokuczają ci bóle kolan? Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia po schodach? Ból nasila się i coraz bardziej ogranicza twoje aktywności? Trzeba coś…
W zabiegach wchodzących w zakres elektroterapii wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe (małej i średniej częstotliwości). Elektroterapia jest metodą, dzięki…
Cieszyć się życiem z "nowym stawem" Bardzo często pacjenci borykają się z dolegliwościami bólowymi stawów biodrowych i kolanowych. W niektórych przypadkach stosując terapię manualną, odpowiednio…
Masaż pneumatyczny BOA służy głównie poprawie krążenia żylnego i limfatycznego. Technika ta wykorzystuje specjalne mankiety pompowane powietrzem. Polega na naprzemiennym wtłaczaniu powietrza do mankietów i…
Zbliża się zima, a z nią nieodśnieżone chodniki, błoto pośniegowe, lód na drodze. W takich warunkach nietrudno o skręcenie kolana czy kostki. Te dwa urazy…
Krioterapia miejscowa czyli terapia nadmuchem zimnego powietrza o temperaturze -32 C działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyspastycznie, leczy stany pooperacyjne, wykrywa stany zapalne. Warto więc…
We współczesnym świecie wymagania społeczeństwa rosną. Żyjemy dłużej i intensywniej. Chcemy być zdrowi i aktywni. Niestety rośnie również odsetek nadwagi i otyłości. Część z nas…
Ta rewolucyjna technologia oparta na terapii laserowej o niskiej mocy, wykorzystuje wysoką energię w szybki i skuteczny sposób. Redukuje dolegliwości bólowe i przyspiesza regenerację tkanek.…
Fala uderzeniowa to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod stosowana w leczeniu bólu związanego z układem ruchu. Jest emitowana pod ciśnieniem w aparacie, a do ciała…
Sama nazwa "ortopedia" wywodzi się od greckich słów orthos – prosty oraz paidia - dzieci, gdyż początkowo ortopedzi byli to lekarze zajmujący się "prostowaniem dzieci",…
Jesienne liście, błoto, śnieg, lód to najczęstsze przyczyny urazów. Nawet takie błahe jak skręcenie stopy czy kolana mogą prowadzić do nieprzyjemnych następstw. Dlatego zawsze w…
Boli Cię kręgosłup? Ból promieniuje na nogę? W opisie rezonansu magnetycznego i w zdjęciu rentgenowskim czytasz „bez zmian”? Wszędzie dookoła słyszysz „rwa kulszowa”? Bez połykania…
Dzisiaj z cyklu JOPA na zdrowie - o rozciąganiu, czyli popularnym stretchingu. Regularny, jest dobrą formą treningu, zaleca się go głównie osobom z bólami napięciowymi…
Na różnego rodzaju bóle głowy cierpi blisko 90% Polaków, a na samą migrenę choruje blisko 10% populacji. Przewlekłą migrenę charakteryzuje obecność bólów głowy typu napięciowego…
To nie cuda, to skuteczne leczenie - Zdarza się, że chorzy, którzy trafiają na konsultację, poruszając się „na wózku”, wracają po leczeniu „na własnych nogach”…
Czy choroba zwyrodnieniowa to tylko operacja, czy to tylko endoproteza? Żyjemy coraz dłużej i coraz aktywniej. Nasze stawy, szczególnie stawy kolanowe i biodrowe zużywają się…
Kto powiedział, że przy biurku nie można ćwiczyć? Znajdź kilka minut dziennie by poćwiczyć, nawet siedząc, a poczujesz się lepiej. Nasza fizjoterapeutka Ania przygotowała porady,…
Wzmacniamy mięśnie przy pomocy platformy kBox4 Exxcentric. Każdy ruch naszego ciała wykonywany jest za pomocą siły mięśni. Dlatego tak ważne jest to, aby systematycznie o…
Zadbaj o odpowiedni plecak na plecach Pierwszy dzwonek już zabrzmiał, a wraz z nim do szkół powrócili najmłodsi. Na twarzach uśmiech, a na plecach –…
Uporczywe bóle kręgosłupa i napięcia w okolicy karku i obręczy barkowej – to zmora każdego, kto długie godziny spędza przy biurku. Jak temu zaradzić i…
Różne dolegliwości naszego ciała mogą mieć swój początek w stopach. Od ich stanu, prawidłowego ukształtowania zależy wiele. Na przykład w przypadku koślawej lub płaskiej stopy,…