Zadbaj o odpowiedni plecak na plecach

Pierwszy dzwonek już zabrzmiał, a wraz z nim do szkół powrócili najmłodsi. Na twarzach uśmiech, a na plecach – ciężkie plecaki.

Jak dobrać odpowiedni? I co zrobić, by odciążyć plecy i kręgosłupy naszych dzieci? Oto kilka porad od naszego zespołu fizjoterapeutów.

Jaki powinien być odpowiedni plecak? Co powinien mieć by być jak najbardziej odciążać kręgosłupy?

 • szerokie regulowane szelki
 • usztywniana tylna ściana
 • dopasowany do wzrostu
 • noszony na 2 szelkach, nigdy poniżej linii pośladków.
 • waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała
 • cięższe rzeczy pakowane bliżej ciała

Uporczywe bóle kręgosłupa i napięcia w okolicy karku i obręczy barkowej – to zmora każdego, kto długie godziny spędza przy biurku.

Jak temu zaradzić i jak prawidłowo siedzieć pracując przy komputerze, podpowiada fizjoterapeutka JOPAClinic - Anna Wakulewicz Fizjoterapia.

  bol plecow
 • krzesło - wysokość siedziska dopasowana tak aby stopy stały płasko na podłodze, a uda znajdowały się delikatnie wyżej niż kolana
 • oparcie fotela dopasowane tak aby kręgosłup zachował naturalne krzywizny z podparciem odcinka lędźwiowego
 • biurko – blat biurka powinien znajdować się na wysokości łokci osoby pracującej
 • monitor – ustawiony w odległości około 50 cm od twarzy z górną krawędzią na lub pod linią oczu. Głowa powinna znajdować się w linii prostej z ramionami i biodrami
 • klawiatura – ustawiona ok. 10-15 cm od krawędzi biurka, aby przedramiona były oparte o blat

Zalecane regularnie wstawianie, maszerowanie, ćwiczenia przy biurku najlepiej co godzinę!


stopy1Różne dolegliwości naszego ciała mogą mieć swój początek w stopach. Od ich stanu, prawidłowego ukształtowania zależy wiele.

Na przykład w przypadku koślawej lub płaskiej stopy, zmianie ulega również ustawienie kolana, co pociąga za sobą asymetryczne ustawienie
biodra i miednicy, a ta z kolei wpływa na położenie kręgosłupa. Każdy wykonany nieprawidłowo krok generuje przeciążenia w tych odcinkach ciała i doprowadza do bólu. Dotyczy to także osób żyjących aktywnie i sportowców. Ból burzy radość z ruchu, a u sportowców blokuje rozwój i wyniki.
W takich przypadkach warto poszukać przyczyny w stopach.

Badanie podologiczne
Diagnoza może być szybko postawiona z wykorzystaniem kompleksowego badania podologicznego, na który składa się nie tylko wiedza i doświadczenie fizjoterapeuty, ale również skanowanie stóp podoskopem i wykonanie podoskanów.

stopy2Jak takie badanie wygląda?
Pacjent staje bosymi stopami na niskim urządzeniu, trochę podobnym do kserokopiarki, takim monitorze komputerowym do stóp, po czym w sposób absolutnie bezbolesny, skanuje się stopy od dołu, dzięki czemu na ekranie monitora widać ich kształt, stan, deformacje i inne nieprawidłowości.  Wnioski często bywają zaskakujące, nie zawsze są to znane wszystkim: stopa płasko-koślawa, deformacje, ostrogi piętowe, halluksy czyli paluch koślawy. W takim  badaniu ujawniają się także różne inne przypadłości stóp wpływające na bolesność w różnych miejscach naszego ciała.

stopy3Jak wyleczyć?
W leczeniu takich schorzeń konieczny jest indywidualny proces rehabilitacyjny, a także opieka fizjoterapeuty. Czasami potrzebne są wkładki ortopedyczne dostosowane do wykrytych schorzeń, indywidualnie termoformowalne. Przy niektórych wykrytych w badaniu podologicznym schorzeniach, potrzebne są zabiegi fizykalne. JOPA Clinic dysponuje różnorodnym sprzętem do takich zabiegów, oferuje m.in.: falę uderzeniową, masaż pneumatyczny, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, laseroterapię, elektroterapię, pole magnetyczne, krioterapię na zimne powietrze.

Poddać się rehabilitacji
Rehabilitacja ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej, ruchowej, aktywnego życia bez bólu. Jest nieodzownym elementem całego procesu leczenia pacjenta. Fizjoterapeuci
JOPA Clinic mają nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale także dysponują różnorodnym sprzętem wspomagającym rehabilitację.

Anna Wakulewicz - fizjoterapeutka

 


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.