Przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty często zastanawiamy się jak będzie ona przebiegać. Szukamy informacji dotyczących odpowiedniego przygotowania. Oto kilka prostych wskazówek, które zapewnią komfort i rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące pierwszego spotkania u fizjoterapeuty. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, aby wszelkie wątpliwości dotyczące pierwszej wizyty zostały rozwiane.

 1.  Kiedy fizjoterapeuta może pomóc?

fijzo1Z usług fizjoterapeuty powinny skorzystać osoby nie tylko cierpiące na dolegliwości bólowe, potrzebujące pomocy w powrocie do pełnej sprawności po urazach, narażone na stres, ale także osoby, które chcą poprawić ogólny stan zdrowia. Profilaktyka, zapobieganie wadom postawy, poprawa wzorca oddechowego to kilka przykładów z jakimi poradzi sobie fizjoterapeuta. W wielu przypadkach regularne wizyty pozwalają opóźnić termin operacji lub całkowicie wyeliminować konieczność zabiegu. Pięcioletnie studia magisterskie, liczne kursy doszkalające, udział w warsztatach i konferencjach oraz doświadczenie tworzą kopalnię wiedzy, której celem jest pomoc drugiej osobie.

 1. Czy potrzebna jest dokumentacja medyczna na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty?

Dokumentacja medyczna może posłużyć jako pomoc w sprecyzowaniu diagnozy i sposobu leczenia. Jeżeli takiej nie posiadasz nie musisz wykonywać od razu wszystkich badań. Jeżeli fizjoterapeutę coś zaniepokoi zaproponuje wizytę lekarską, podczas której specjalista zleci wykonanie precyzyjnych badań.

 1. Czy należy mieć ze sobą strój sportowy?

Warto mieć ze sobą wygodną odzież. Fizjoterapeuta może zadać pacjentowi kilka ćwiczeń. Wtedy zdecydowanie lepszym wyborem jest wygodny strój, który nie krępuje ruchów i pozwoli wykonać ćwiczenie z pełnym zaangażowaniem. Podczas terapii najważniejszą częścią garderoby jest jednak bielizna. Najlepiej wybrać taką, dzięki której będziesz się czuł komfortowo. Częścią wizyty fizjoterapeutycznej jest przeprowadzanie skrupulatnego badania czynnościowego, który może wymagać rozebrania się do bielizny. Odzież często uniemożliwia pracę na danym obszarze poddanym terapii. Kobiety powinny wybierać standardowe staniki, a nie sportowe. Często nie są one odpinane i mogą ograniczyć dostęp zwłaszcza do górnej części kręgosłupa. Nie zaleca się również bezpośrednio przed terapią stosować maści przeciwbólowych oraz kremów nawilżających. W zależności od potrzeb można zabrać ze sobą własny ręcznik oraz małą butelkę wody.

 1. W gabinecie fizjoterapeutycznym.

Fizjoterapeuta zaczyna wizytę od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Celem rozmowy jest zebranie informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta. Może się wydawać, że czas spędzony na pogawędce to czas stracony. Nic bardziej mylnego!  Dobrze przeprowadzony wywiad to klucz do całej terapii.

Przykładowe pytania, które możesz usłyszeć od fizjoterapeuty w czasie wywiadu:

 • fizjo2Kiedy pojawiły się pierwsze dolegliwości bólowe i czy to pierwszy taki incydent?
 • Jak długo utrzymuje się ból?
 • Co powoduje nasilenie objawów?
 • Co powoduje zmniejszenie objawów?
 • Czy było przeprowadzone leczenie danych dolegliwości?
 • Jak wyglądało dotychczasowe leczenie?
 • Czy były wykonywane badania diagnostyczne?
 • Czy pacjent choruje przewlekle lub doznał urazów w przeszłości?

 • fizjo3Często pacjenci bagatelizują pewne objawy, zdarzenia, które dla terapeuty mogą okazać się niezwykle ważne w procesie leczenia. Niestety są też sytuacje, w których pacjent zataja symptomy. To wielki błąd! Całkowite zaufanie terapeucie jest niezbędne do postawienia diagnozy i dobrze przeprowadzonej terapii.

 • Kolejny punkt wizyty to badanie czynnościowe i analiza narządu ruchu. Fizjoterapeuta sprawdza ruchomość stawów, bada dolegliwości bólowe danych okolic, analizuje przyczyny pojawiających się ograniczeń. Ze względu na szeroki wachlarz metod terapeutycznych, badania oraz terapia mogą się nieco różnić. Wszystko co dzieje się w gabinecie jest uzależnione od metod fizjoterapeutycznych, w których specjalizuje się terapeuta.

 • Sytuacja, która nie powinna nas zaskoczyć to praca fizjoterapeuty w rejonie odległym od lokalizacji bólu, gdyż przyczyna dolegliwości może leżeć w zupełnie innym miejscu. Przykładem jest ból zlokalizowany w stawie kolanowym, czy stawie biodrowym, gdzie przyczyną bólu są zmiany w stopie.

 • Po wstępnej ocenie przechodzimy do technik terapeutycznych (terapia tkanek miękkich, terapia manualna, ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu). Na koniec fizjoterapeuta ustala wstępny plan terapii oraz czas potrzebny do rozwiązania problemu.

Prawidłowo dobrana i przeprowadzona terapia przynosi pozytywne efekty, niekiedy wręcz spektakularne. Zdecydowanie więc nie należy obawiać się wizyty u fizjoterapeuty.

 

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.