Długie, ciepłe, letnie dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Wiele osób rozpoczyna przygodę ze sportem lub wraca do niego po dłuższym okresie ruchowej bezczynności. Taka sytuacja szczególnie sprzyja powstawaniu dolegliwości bólowych.
Warto pamiętać, że ból u osób uprawiających sport częściej pojawia się stopniowo, podstępnie. Większość kontuzji związanych z regularną aktywnością fizyczną nie pojawia się w sposób spektakularny w połączeniu z dużym urazem, krzykiem i bólem. Zazwyczaj są one efektem stopniowego sumowania się mikrourazów będących skutkiem złej jakości ruchu.
Niedokładne wykonywanie ćwiczeń, niedostosowanie obciążeń czy źle dobrany sprzęt mogą doprowadzić do wystąpienia przewlekłych, męczących dolegliwości. Takie właśnie stany nazywane są zespołami przeciążenia narządu ruchu.
Dolegliwości bólowe towarzyszące zespołom przeciążeniowym mogą nie być odczuwalne w sposób ciągły, często pojawiają się tylko w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu treningu, a ustępują lub łagodnieją po okresie odpoczynku. Dlatego nierzadko bywają bagatelizowane, co wiąże się z opóźnieniem rozpoznania a w związku z tym dłuższym leczeniem.
Najczęstsze zespoły bólowe na podłożu przeciążeniowym to:
- W obrębie kończyny dolnej:
- Entezopatia, czyli przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego- tzw. “ostroga piętowa”
- Zapalenie ścięgna Achillesa
- Zespół przeciążania przyśrodkowej krawędzi piszczeli – ang. shin splints
- Przewlekły zespół przedziałów powięziowych podudzia
- Zapalenie dalszego przyczepu pasma biodrowo - piszczelowego – tzw. “kolano biegacza”
- Zapalenie przyczepu bliższego więzadła rzepki – tzw. “kolano skoczka”
- Zespół mięśnia gruszkowatego
- W obrębie kończyny górnej:
- Zapalenie przyczepu prostowników nadgarstka – tzw. “łokieć tenisisty”
- Zapalenie przyczepu zginaczy nadgarstka – tzw. “ łokieć golfisty”
- Zapalenie pochewek ścięgnistych prostowników nadgarstka – tzw. “nadgarstek wioślarza”
- Zespół bólowy barku, na który mogą składać się różne patologie m.in stożka rotatorów, obrąbka stawu ramiennego lub zapalenia okolicznych tkanek
- Przewlekłe zespoły bólowe dolnego odcinka grzbietu
Większość z wymienionych stanów rozpoznaje się na podstawie wywiadu, badania lekarskiego, ewentualnie wykonania USG. Aby sport był przyjemnym rodzajem aktywnego wypoczynku i nie wiązał się z przykrymi kontuzjami, najlepiej zgłosić się do specjalisty w momencie pojawienia się niepokojących dolegliwości. Wczesne rozpoznanie problemu niweluje powstanie poważnych konsekwencji kontuzji i zwiększa szanse na szybki powrót do sportu.