drAGolinskaNa różnego rodzaju bóle głowy cierpi blisko 90% Polaków, a na samą migrenę choruje blisko 10% populacji.

Przewlekłą migrenę charakteryzuje obecność bólów głowy typu napięciowego lub migrenowego występujące przez znaczną część dni w miesiącu. Przewlekła migrena jest ciężką i trudną do leczenia chorobą, znacznie upośledzającą funkcjonowanie i jakość życia dotkniętych nią osób. Nierzadko chorzy rezygnują ze swoich planów życiowych czy zawodowych z powodu bólów głowy. Izolacja społeczna jest nadal najbardziej popularną metodą postępowania w napadzie migreny.

Przyczyna migreny wciąż nie jest dokładnie poznana. Główną strukturą nerwową odpowiedzialną za powstawanie migreny jest nerw trójdzielny unerwiający opony i naczynia mózgowe.

Farmakoterapia przewlekłej migreny jest trudna i często kończy się niepowodzeniem, dlatego tak istotne jest dobre rozpoznanie i dobór odpowiednich leków. Wiele osób stara się opanować ból dostępnymi lekami bez recepty, co tylko w niewielkim stopniu przynosi satysfakcjonujący efekt. Jednak nadużywanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do tzw. „polekowych” bólów głowy, związany z nadużyciem medykamentów.

W przypadku migreny epizodycznej polecanymi lekami o najwyższej skuteczności są leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz tryptany. Farmakologiczne leczenie profilaktyczne w migrenie przewlekłej często jest zaniechane przez pacjentów z powodu częstych działań niepożądanych stosowanych leków lub braku ich skuteczności. Dla tych chorych alternatywą może być leczenie toksyną botulinową.

Toksyna botulinowa (botoks), to substancja białkowa, wytwarzana przez bakteria Clostridium Botulinum. W zależności od podanej dawki może być trująca dla organizmu lub wykazywać określone działanie lecznicze. Rozróżnia się kilka rodzajów botuliny – działanie lecznicze charakteryzuje botulinę A i B, obecnie wykorzystywanej na szeroką skalę w medycynie. Toksyna botulinowa typu A jest wysoce skutecznym i bezpiecznym lekiem, rekomendowanych w profilaktycznym leczeniu przewlekłej migreny. Botox istotnie zmniejsza bolesność bólów głowy oraz ich nasilenie, co wpływa na komfort i jakość życia pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę. Zabieg lecznicy polega na ostrzykiwaniu mięśni czepca, karku i skroni. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wykorzystuje się bardzo cienkie igły, a lek podawany jest w powierzchowne warstwy mięśni. Ewentualny dyskomfort jest znikomy, w porównaniu do korzyści, jakich mogą doświadczyć pacjenci poddani leczeniu.


Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.