Obecny stan epidemiologiczny w naszym kraju powoduje zmniejszenie naszej aktywności na rzecz pozycji siedzących, co nie jest dla naszego organizmu idealnym stanem. Wszyscy potrzebujemy ruchu. Jego ograniczenie - niezależnie od przyczyny - niesie za sobą wiele problemów.
Długotrwale utrzymująca się pozycja siedząca, praca biurowa czy wielogodzinne używanie smartfonów może powodować różne dolegliwości, np.:
- bólem okolicy żeber i przestrzeni międzyżebrowych
- kłucie w klatce piersiowej
- bóle między łopatkami
- ograniczenie ruchów tułowia (rotacja, wyprost, zgięcie, skłon boczny)
- mrowienie wzdłuż kończyny górnej
W/w objawy dość często dotyczą kręgosłupa piersiowego. Potrafią być one bardzo silne i wielu pacjentów obawia się, że jest to problem krążeniowy.
Najprostszymi i najszybszymi testami weryfikującym, czy mamy do czynienia z objawami ze strony kręgosłupa, czy z układu krążenia, jest wykonanie testów oponowych. Testy oponowe są testami, które powodują ruchy opony twardej. Wchodzi ona w skład opon mózgowo-rdzeniowych, które osłaniają nasz centralny układ nerwowy, czyli mózg i rdzeń kręgowy. Mówimy o niej, ponieważ jest ona wysoce unerwiona i bardzo wrażliwa na ucisk np. dysków międzykręgowych. Ucisk ten daje poprzednio wymienione objawy.
Testy dla części piersiowej kręgosłupa to:
- głęboki wdech
- zgięcie szyi (ruch brody do mostka)
- wysunięcie ramion/barków do przodu
- wysunięcie ramion/barków do tyłu
- oraz uniesienie barków
Im więcej z tych testów zwiększa nasze objawy, tym pewniejsze staje się, że nasz problem dotyczy objawów ze strony kręgosłupa.
Do rozróżnienia przyczyny objawów najczęściej stosujemy test głębokiego wdechu. Jeżeli w trakcie wdechu zwiększają się nasze objawy (kucie w klatce piersiowej, drętwienie kończyny górnej, czy inne bóle) świadczy to najprawdopodobniej o problemie z kręgosłupem w części piersiowej.
Jeżeli byłby to problem krążeniowy objawy w trakcie głębokiego wdechu nie zmieniały by się. Jeżeli posiadamy w domu ciśnieniomierz, można dokonać pomiaru ciśnienia, by sprawdzić czy nasze ciśnienie krwi jest prawidłowe. Należałoby również sprawdzić miarowość naszego tętna. Czyli przyłożyć nasze palce (2 i 3) do tętnicy promieniowej lub szyjnej, tak aby wyczuć tętnienie. Prawidłowe tętno powinno za każdym razem być równie silne i w równych odstępach czasu.
Jeżeli objawy oponowe nie są pozytywne, a tym bardziej jeżeli zmienia się ciśnienie tętnicze krwi, a praca serca jest nierówna to jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić pod numer alarmowy. Może to być to objaw choroby układu krążenia, w tym zawału serca.
Kiedy nasze objawy powiązane są z kręgosłupem piersiowym spróbujemy poradzić sobie z nimi sami w domu. Można zacząć od rolowania odcinka piersiowego kręgosłupa, które było już opisywane, a także prezentowane w formie filmów na stronie www.jopaclinic.pl. Do tej formy autoterapii warto dodać również czynne ruchy tułowia (zgięcie, wyprost, rotacje i zgięcia boczne). Ruchy powinny być spokojnie wykonywane, w jak najpełniejszym zakresie, powtarzane od 10 do 30 razy.
Jeżeli pomimo tego, dolegliwości nie ustępują warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który dobierze indywidualną metodę terapii.