kolano2Od jakiegoś czasu dokuczają ci bóle kolan? Dolegliwości nasilają się podczas chodzenia po schodach? Ból nasila się i coraz bardziej ogranicza twoje aktywności? Trzeba coś z tym zrobić.

Różne przyczyny

Dolegliwości stawu kolanowego mogą mieć różne podłoże: zmiany zwyrodnieniowe, uszkodzenia więzadeł czy łąkotek. Jednak bardzo często przyczyną nieurazowego bólu kolana są zmiany przeciążeniowe. Najczęściej dolegliwości te charakteryzują się bólem kolana w okolicy rzepki lub po bocznej stronie stawu. Podczas chodzenia po schodach, chodzenia po górach, odczuwasz ból kolan? A może dolegliwości nasilają się po bieganiu czy uprawianiu sportu? Może to być związane ze złym ustawieniem stawu.

Nierównowaga mięśniowa

Zmiany przeciążeniowe stawów kolanowych wynikają najczęściej z nieprawidłowej pracy mięśni i złego ustawienia stawów całej kończyny dolnej. Jedne mięsnie są mocne i silne, często przykurczone, natomiast inne ulegają osłabieniu co doprowadza do nierównowagi mięśniowej i złej pracy stawu. Rzepka nie pracuje na swoim miejscu i podczas każdego ruchu kolanem chrząstki zaczynają o siebie ocierać i niszczą się.

Bólu stawów kolanowych nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ nieprawidłowa praca stawu, w tym boczny tor ruchu rzepki mogą doprowadzić do niszczenia chrząstki, mogą przyczynić się do wcześniejszego pojawienia się zmian zwyrodnieniowych.

Co z tym zrobić ?

Jeśli odczuwasz bóle kolan warto wybrać się do fizjoterapeuty, który funkcjonalnie oceni pracę twoich mięśni, zbada ich siłę i elastyczność. Fizjoterapeuta sprawdzi także czy rzepka jest odpowiednio ruchoma oraz czy staw kolanowy pracuje prawidłowo podczas różnych aktywności. Terapia w przypadku przeciążeniowego bólu stawów kolanowych polega na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń rozciągających przykurczone mięśnie, jak również na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie osłabione. Fizjoterapeuta za pomocą odpowiednich technik rozciągnie przykurczone tkanki oraz zmobilizuje rzepkę do prawidłowego położenia. Dobierze także pod kątem zaistniałej dysfunkcji specjalne ćwiczenia i pokaże jak prawidłowo je wykonywać.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.