osocze1Obecnie jednym z najbardziej polecanych biologicznych sposobów leczenia urazów tkanek miękkich oraz bezoperacyjnego leczenia uszkodzeń stawów jest terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP). Jest to naturalny preparat uzyskiwany z krwi pacjenta. W wyniku wirowania odseparowanego osocza, uzyskuje się wysokoskoncentrowany ,,koktajl’’ z płytek krwi oraz cytokin stymulujących procesy gojenia.

Metoda ta stosowana już od wielu lat ma rzeszę zwolenników z racji na dobre efekty kliniczne. Preparat wstrzykiwany bezpośrednio w miejsce schorzenia silnie stymuluje naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł i chrząstki. Możemy uzyskać również przyspieszenie zrostu kostnego przy leczeniu złamań.

Medycyna regeneracyjna rozwinęła się szczególnie pod wpływem świata sportu, gdzie zastosowanie PRP cały czas rośnie. Powtarzające się mikrourazy oraz większe kontuzje układu ruchu potrafią zaburzyć program treningowy na wiele miesięcy. Na każdym etapie rekonwalescencji możemy wspomóc własny organizm przyspieszając proces gojenia. W związku z tym, że urazy mięśni, więzadeł i ścięgien goją się stosunkowo długo, to w ich uszkodzeniach szczególnie dobrze widać efekty działania osocza bogatopłytkowego. Nawet przewlekłe stany zapalne i zwyrodnienia, pod wpływem poprawy miejscowych warunków biologicznych, ulegają znaczącej poprawie oraz dają możliwość ,,podgojenia” oraz ograniczenia dolegliwości bólowych.

Ważne, aby po nakłuciu i podaniu PRP nie przyjmować leków przeciwzapalnych (przez 7-10 dni), gdyż ich działanie wyhamowuje pożądany proces gojenia!

Cała procedura przygotowania preparatu to około 15 min łącznie z jego podaniem. Do pobrania krwi chory nie musi być specjalnie przygotowywany. Niektóre schorzenia wymagają powtórzenia iniekcji. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest aktywne zakażenie oraz proces nowotworowy.

W związku ze wspomnianym szybkim rozwojem metod leczenia, osocze bogatopłytkowe jako terapia uległo również modyfikacjom. Jedną z nich jest tzw. terapia Goldic, czyli osocze inkubowane z jonami złota umożliwiające wytworzenie w płytkach krwi większej ilości cytokin ( biorących udział w procesie gojenia) przed podaniem pacjentowi.

Obie wspomniane metody leczenia są dostępne w JOPA Clinic.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.