Uraz mięśni, więzadeł, ścięgien, choroba zwyrodnieniowa stawów – diagnozy te często wywołują u pacjentów stres związany z długotrwałym leczeniem. Pacjenci obawiają się, że konieczne będzie wykonanie zabiegu operacyjnego. Okazuje się, że nawet takie urazy jak uszkodzenie łąkotki, czy więzadła krzyżowego przedniego można skutecznie leczyć w inny sposób. W JOPA Clinic stosuje się do tego m.in. terapię GOLDIC.
W poniższym artykule opracowanym przez Tomasza Masa - lekarza ortopedę JOPA Clinic przedstawiamy tę metodę wraz z opisem przypadku naszej Pacjentki.
TERAPIA GOLDIC to jedna z najbardziej nowoczesnych metod leczenia biologicznego, która jest modyfikacją i ulepszeniem PRP. Ma ona działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale przede wszystkim stymuluje zdolność organizmu do regeneracji tkanek.
Metoda ta polega na 24- godzinnej inkubacji własnego osocza pobranego od pacjenta z zaprojektowanymi przez inżynierię biomedyczną cząsteczkami złota. Celem tego procesu jest indukcja własnych płytek krwi do produkcji czynników wzrostu i endogennych cytokin. Stymulowane płytki wyprodukują w tym czasie maksymalną ilość pożądanych mediatorów biorących udział w procesie gojenia.
Zabieg polega na 4-krotnym podaniu preparatu po wcześniejszym jego przygotowaniu (24 godziny). Odstęp w nakłuciach to 3- 5 dni. Preparat odwirowanego i przefiltrowanego osocza (pozbawiony już jonów złota) jest podawany w miejsce schorzenia.
Ważne, aby po nakłuciu i podaniu iniekcji GOLDIC nie przyjmować leków przeciwzapalnych (przez 7-10 dni), gdyż ich działanie wyhamowuje pożądany proces gojenia! Do pobrania krwi chory nie musi być specjalnie przygotowywany. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest aktywne zakażenie oraz proces nowotworowy.
Wskazania do terapii:
- Ostre urazy mięśni, więzadeł i ścięgien oraz ich przyczepów
- Przewlekłe zapalenie ścięgien i więzadeł (entezopatia)
- Zapalenie błony maziowej
- Choroba zwyrodnieniowa stawów (w stopniu łagodnym lub umiarkowanym)
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Zaburzenie gojenia rany
Opis przypadku jednej z naszych pacjentek:
Pacjentka 30-letnia po urazie narciarskim kolana lewego.
W Rezonansie Magnetycznym (styczeń 2019 r.) potwierdzone uszkodzenia - uszkodzenie rogu przedniego łąkotki bocznej oraz częściowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego z obecnym krwiakiem w stawie kolanowym. Chorą zakwalifikowano do leczenia bezoperacyjnego terapią GOLDIC. Podano czterokrotnie iniekcje dostawową osocza własnego po odpowiednim przygotowaniu zgodnym z techniką producenta.
Efekt kliniczny po terapii i rehabilitacji bardzo dobry z zachowaną wydolnością i stabilnością stawu oraz okresowymi niewielkimi dolegliwościami bólowymi. W kontrolnym MRI ( lipiec 2020 r.) obraz wydolnego więzadła krzyżowego przedniego oraz wygojenie uszkodzonego rogu przedniego łąkotki bocznej.