Uraz mięśni, więzadeł, ścięgien, choroba zwyrodnieniowa stawów – diagnozy te często wywołują u pacjentów stres związany z długotrwałym leczeniem. Pacjenci obawiają się, że konieczne będzie wykonanie zabiegu operacyjnego. Okazuje się, że nawet takie urazy jak uszkodzenie łąkotki, czy więzadła krzyżowego przedniego można skutecznie leczyć w inny sposób. W JOPA Clinic stosuje się do tego m.in. terapię GOLDIC.

W poniższym artykule opracowanym przez Tomasza Masa - lekarza ortopedę JOPA Clinic przedstawiamy tę metodę wraz z opisem przypadku naszej Pacjentki.

TERAPIA GOLDIC to jedna z najbardziej nowoczesnych metod leczenia biologicznego, która jest modyfikacją i ulepszeniem PRP. Ma ona działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale przede wszystkim stymuluje zdolność organizmu do regeneracji tkanek.

Metoda ta polega na 24- godzinnej inkubacji własnego osocza pobranego od pacjenta z zaprojektowanymi przez inżynierię biomedyczną cząsteczkami złota. Celem tego procesu jest indukcja własnych płytek krwi do produkcji czynników wzrostu i endogennych cytokin. Stymulowane płytki wyprodukują w tym czasie maksymalną ilość pożądanych mediatorów biorących udział w procesie gojenia.

Zabieg polega na 4-krotnym podaniu preparatu po wcześniejszym jego przygotowaniu (24 godziny). Odstęp w nakłuciach to 3- 5 dni. Preparat odwirowanego i przefiltrowanego osocza (pozbawiony już jonów złota) jest podawany w miejsce schorzenia.

Ważne, aby po nakłuciu i podaniu iniekcji GOLDIC nie przyjmować leków przeciwzapalnych (przez 7-10 dni), gdyż ich działanie wyhamowuje pożądany proces gojenia! Do pobrania krwi chory nie musi być specjalnie przygotowywany. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest aktywne zakażenie oraz proces nowotworowy.

Wskazania do terapii:

  • Ostre urazy mięśni, więzadeł i ścięgien oraz ich przyczepów
  • Przewlekłe zapalenie ścięgien i więzadeł (entezopatia)
  • Zapalenie błony maziowej
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów (w stopniu łagodnym lub umiarkowanym)
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Zaburzenie gojenia rany

Opis przypadku jednej z naszych pacjentek:

Pacjentka 30-letnia po urazie narciarskim kolana lewego.

W Rezonansie Magnetycznym (styczeń 2019 r.) potwierdzone uszkodzenia - uszkodzenie rogu przedniego łąkotki bocznej oraz częściowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego z obecnym krwiakiem w stawie kolanowym. Chorą zakwalifikowano do leczenia bezoperacyjnego terapią GOLDIC. Podano czterokrotnie iniekcje dostawową osocza własnego po odpowiednim przygotowaniu zgodnym z techniką producenta.

goldic
goldic
goldic
goldic

Efekt kliniczny po terapii i rehabilitacji bardzo dobry z zachowaną wydolnością i stabilnością stawu oraz okresowymi niewielkimi dolegliwościami bólowymi. W kontrolnym MRI ( lipiec 2020 r.) obraz wydolnego więzadła krzyżowego przedniego oraz wygojenie uszkodzonego rogu przedniego łąkotki bocznej.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.