Stopy są fundamentem dla całego ciała. Są odpowiedzialne za jego podtrzymywanie w czasie chodu, jak i w spoczynku. Odpowiadają również za kontakt z podłożem oraz prostą, stabilną postawę całego ciała. Stopa ludzka ma złożoną budowę anatomiczną, podzieloną na kości stępu, śródstopia i palców. Prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych składowych jest bardzo istotne, a każde odchylenie od normy może świadczyć o istniejących nieprawidłowościach, nie tylko w obrębie stopy, ale także stawu skokowego, kolanowego, biodrowego, miednicy  czy kręgosłupa.

    Wady stóp występują bardzo często i są dużym problemem współczesnego społeczeństwa. Prawidłowa ocena ukształtowania stóp ma znaczenie diagnostyczne, zaburzenia w jej budowie mogą mieć negatywny wpływ na wydolność wyżej położonych partii ciała, od nieprawidłowego rozwoju i kształtowania postawy ciała do dolegliwości bólowych stawów i kręgosłupa. Gdy do wady stopy dołączy nadwaga, nieprawidłowe obuwie, niezdrowy tryb życia lub inne czynniki obciążające łatwo może dojść do pogłębienia zmian patologicznych.

    Prawidłowo wykształcona stopa w warunkach odciążenia opiera się o podłoże 3 punktami: guzem kości piętowej, głową pierwszej i piątej kości śródstopia. Wysklepienie stopy tworzą łuki podłużne i poprzeczne, które pod wpływem obciążenia wydłużają się, a w odciążeniu wracają do stanu wyjściowego. Całość utrzymywana jest dzięki napięciu mięśni, więzadeł i torebek stawowych współpracujących ze sobą. Wady powstają poprzez zaburzenie działanie struktur stopy, przez co dochodzi do zmiany jej wysklepienia.

    Jeżeli zauważymy u siebie, członka rodziny lub dziecka zmęczenie nóg, nieprawidłowy chód lub niechęć do spacerów czy aktywności fizycznej, może to świadczyć o wadzie stopy. Mimo że w odciążeniu może się  ona wydawać prawidłowa nie wyklucza to istnienia wady. W każdym przypadku należy udać się na badanie podologiczne przeprowadzone przez fizjoterapeutę, który postawi diagnozę i zaleci odpowiedni sposób leczenia.

    Diagnoza może być postawiona dzięki wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty, ale również skanowaniu stóp podoskopem i wykonanie podoskanów. Badanie podologiczne służy ocenie zaburzeń, które występują w naszych stopach. Analizowane jest wysklepienie stopy, punkty podparcia, ułożenie kości stopy, ruchomość w stawach jak również zaburzenia w odległych miejscach ciała, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie stóp.

    Odpowiednia diagnoza jest niezbędnym czynnikiem przy planowaniu leczenia. Najczęściej łączy ono dobór indywidualnych wkładek oraz ćwiczenia i terapię manualną. Dzięki możliwościom termoplastycznym wkładek terapeuta może dopasować je indywidualnie dla potrzeb pacjenta. Dodatkowo w razie potrzeby doklejane są pelotki.

wkładki do stóp
wkładki do stóp
wkładki do stóp

 

Na jakie schorzenie pomogą indywidualne wkładki?

  • płaskostopie poprzeczne i podłużne,
  • metatarsalgie
  • stopa cukrzycowa,
  • paluchy koślawe – „hallux valgus”,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa),
  • skolioza,
  • bóle stawów,
  • zespół stopy wrażliwej,
  • bóle kręgosłupa
  • bóle stóp
  • skrót kończyny
Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.