staw biodrowyZabieg implantowania stawu biodrowego polega na wycięciu zniszczonych powierzchni stawowych i zastąpienia ich sztucznymi elementami - endoprotezą. Najczęstszą przyczyną zniszczenia stawu jest jego zużycie, czyli tzw. idiopatyczna choroba zwyrodnieniowa. Do przyspieszenia zużycia stawu przyczyniają się:

  • przebyte wcześniej urazy,
  • choroby miejscowe stawu,
  • wady wrodzone,
  • choroby ogólnoustrojowe.

Podstawowymi wskazaniami do zabiegu operacyjnego jest ból stawu i otaczających tkanek, nieograniczający się podczas leczenia zachowawczego (rehabilitacja, farmakoterapia) oraz deformacja stawu z towarzyszącymi zaburzeniami chodu.

Każda całkowita endoproteza stawu biodrowego składa się z trzpienia i panewki. Wkładka polietylenowa najczęściej stanowi kolejny odrębny element. Endoprotezy dzielimy na:

  • bezcementowe (press-fitowe) wbijane/wciskane w odpowiednio przygotowane podłoże kostne - wymagają dobrej jakości tkanki kostnej
  • cementowane – wklejane przy pomocy kleju chirurgicznego w lożę kostną, przygotowaną w trakcie operacji.

Implanty są wykonane z materiałów biokompatybilnych, czyli akceptowanych przez organizm i odpornych na korozję, niszczenie i zużycie. Rozwój materiałów, z których wykonana jest proteza w ostatnich 20 latach uległ ogromnemu postępowi technologicznemu. Średni udokumentowany czas przeżycia implantów sięga 20-30 lat. Czy obecne endoprotezy będą w stanie funkcjonować 40 lub więcej lat?

Początkiem ,,nowoczesnej aloplastyki'' stawu biodrowego jest rok 1962 kiedy John Charnley wszczepił pierwszą protezę swojego pomysłu. Jego pionierskie prace pozwoliły rozwinąć tą metodę leczenia i dać wielu chorym możliwość swobodnego życia bez bólu.

Obserwacje kliniczne chorych po zabiegu aloplastyki sięgają już ponad pół wieku. Procent zadowolenia pacjentów poddanych powyższej operacji sięga ponad 92%, co czyni powyższą procedurę medyczną jedną z najlepiej ocenianych przez chorych w całej medycynie. Protezoplastyka biodra jest uważana przez lekarzy jako jedna z przełomowych metod leczenia opracowanych w XX wieku.

tomasz masOczywiście zabieg jest również obarczony ryzykiem powikłań. W większości przypadków endoprotezoplastyka jest zabiegiem planowym, mającym poprawić komfort życia i funkcjonowanie chorego. Z tego powodu pacjent musi być do zabiegu jak najlepiej przygotowany. Wyrównanie ogólnego stanu zdrowia i przeleczenie wszystkich możliwych źródeł potencjalnej infekcji miejscowej jest jednym z podstawowych warunków zakwalifikowania chorego do zabiegu operacyjnego.

Pacjenci z wszczepioną endoprotezą muszą przestrzegać pewnych zasad, które należy przekazać już przed zaplanowanym zabiegiem.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa średnio około 6 miesięcy i wymaga od pacjenta dużego zaangażowania w rehabilitację i stosowanie się do zaleceń medycznych.

W JOPA Clinic dostępny jest PAKIET ENDOPROTEZA dedykowany Pacjentom, którzy chcą cieszyć się życiem z „nowym” stawem. Oferuje on optymalne postępowanie lecznicze i fizjoterapeutyczne, które dzięki kompleksowej opiece zespołu  JOPA Clinic umożliwi odzyskanie sprawności.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.