Zabieg implantowania stawu biodrowego polega na wycięciu zniszczonych powierzchni stawowych i zastąpienia ich sztucznymi elementami - endoprotezą. Najczęstszą przyczyną zniszczenia stawu jest jego zużycie, czyli tzw. idiopatyczna choroba zwyrodnieniowa. Do przyspieszenia zużycia stawu przyczyniają się:
- przebyte wcześniej urazy,
- choroby miejscowe stawu,
- wady wrodzone,
- choroby ogólnoustrojowe.
Podstawowymi wskazaniami do zabiegu operacyjnego jest ból stawu i otaczających tkanek, nieograniczający się podczas leczenia zachowawczego (rehabilitacja, farmakoterapia) oraz deformacja stawu z towarzyszącymi zaburzeniami chodu.
Każda całkowita endoproteza stawu biodrowego składa się z trzpienia i panewki. Wkładka polietylenowa najczęściej stanowi kolejny odrębny element. Endoprotezy dzielimy na:
- bezcementowe (press-fitowe) wbijane/wciskane w odpowiednio przygotowane podłoże kostne - wymagają dobrej jakości tkanki kostnej
- cementowane – wklejane przy pomocy kleju chirurgicznego w lożę kostną, przygotowaną w trakcie operacji.
Implanty są wykonane z materiałów biokompatybilnych, czyli akceptowanych przez organizm i odpornych na korozję, niszczenie i zużycie. Rozwój materiałów, z których wykonana jest proteza w ostatnich 20 latach uległ ogromnemu postępowi technologicznemu. Średni udokumentowany czas przeżycia implantów sięga 20-30 lat. Czy obecne endoprotezy będą w stanie funkcjonować 40 lub więcej lat?
Początkiem ,,nowoczesnej aloplastyki'' stawu biodrowego jest rok 1962 kiedy John Charnley wszczepił pierwszą protezę swojego pomysłu. Jego pionierskie prace pozwoliły rozwinąć tą metodę leczenia i dać wielu chorym możliwość swobodnego życia bez bólu.
Obserwacje kliniczne chorych po zabiegu aloplastyki sięgają już ponad pół wieku. Procent zadowolenia pacjentów poddanych powyższej operacji sięga ponad 92%, co czyni powyższą procedurę medyczną jedną z najlepiej ocenianych przez chorych w całej medycynie. Protezoplastyka biodra jest uważana przez lekarzy jako jedna z przełomowych metod leczenia opracowanych w XX wieku.
Oczywiście zabieg jest również obarczony ryzykiem powikłań. W większości przypadków endoprotezoplastyka jest zabiegiem planowym, mającym poprawić komfort życia i funkcjonowanie chorego. Z tego powodu pacjent musi być do zabiegu jak najlepiej przygotowany. Wyrównanie ogólnego stanu zdrowia i przeleczenie wszystkich możliwych źródeł potencjalnej infekcji miejscowej jest jednym z podstawowych warunków zakwalifikowania chorego do zabiegu operacyjnego.
Pacjenci z wszczepioną endoprotezą muszą przestrzegać pewnych zasad, które należy przekazać już przed zaplanowanym zabiegiem.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa średnio około 6 miesięcy i wymaga od pacjenta dużego zaangażowania w rehabilitację i stosowanie się do zaleceń medycznych.
W JOPA Clinic dostępny jest PAKIET ENDOPROTEZA dedykowany Pacjentom, którzy chcą cieszyć się życiem z „nowym” stawem. Oferuje on optymalne postępowanie lecznicze i fizjoterapeutyczne, które dzięki kompleksowej opiece zespołu JOPA Clinic umożliwi odzyskanie sprawności.