gorset1Aby poprawnie funkcjonować w pozycjach statycznych oraz dynamicznych aktywnościach ciało człowieka potrzebuje stabilności – fundamentu, na którym może oprzeć swoje działanie. Stabilność ta jest osiągana przez odpowiednią wydajność naszego gorsetu mięśniowego (ang. CORE Stabillity – centrum, rdzeń, podstawa stabilności).

Co stanowi gorset mięśniowy?

Mięśnie wchodzące w skład CORE tworzą wspólnie coś na kształt cylindra czy właśnie gorsetu otaczającego i zabezpieczającego nasz kręgosłup oraz kształtującego postawę. Stanowią go następujące mięśnie:

  • mięsień poprzeczny brzucha – najgłębiej położony z mięśni brzucha tworzący przednią i boczne ściany wspomnianego cylindra
  • mięsień wielodzielny – głęboki mięsień przykręgosłupowy, ograniczający cylinder od tyłu
  • przepona – główny mięsień oddechowy, stanowiący jednocześnie kopułę cylindra
  • mięśnie dna miednicy – zamykające cylinder od spodu

gorset2

Funkcje mięśni CORE

Odpowiednio silne i wytrzymałe mięśnie centralnego cylindra mają na celu utrzymanie prawidłowej i stabilnej postawy, a więc zabezpieczenie kręgosłupa. Poza ochroną, mięśnie CORE wpływają również m.in. na lepszą kontrolę ruchów naszego ciała, co umożliwia osiąganie lepszych wyników sportowych.
Zaburzenia funkcjonowania gorsetu mięśniowego mogą być źródłem nieprawidłowej postawy, a w efekcie problemów bólowych kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Trening CORE Stability

Ćwiczenia poprawiające stabilizację centralną są bardzo często stosowane przez fizjoterapeutów  podczas pracy z pacjentem. Pomagają one zwalczać już istniejące objawy, ale i zapobiegają ewentualnym urazom w przyszłości. Wykorzystywane są również w treningu medycznym i sportowym.
Trening stabilizacji CORE wymaga znacznej dbałości o prawidłową postawę podczas jego wykonywania, zwłaszcza pracy w tzw. pozycjach neutralnych – najodpowiedniejszych i najmniej obciążających dla naszych stawów, w tym kręgosłupa.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.