skrecenie stawu kolanowegoSkręcenie stawu kolanowego to kontuzja występująca zazwyczaj u osób aktywnych. Dotyka zarówno zawodowców jak i tych uprawiających sport amatorsko. 

Ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w trakcie czynności wymagających dużego obciążenia kończyny dolnej w połączeniu z dynamicznymi ruchami zgiecia stawu kolanowego i rotacji podudzia.Uraz ten powstaje zwykle,  na skutek zadziałania siły zewnętrznej na kolano np.w trakcie uderzenia ze strony innej osoby ake także  w wyniku nagłych zatrzymań i zmiany kierunku biegu.

Dochodzi do niego najczęściej podczas gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną czy hokej na lodzie.

Przy skręceniu stawu kolanowego zaburzona zostaje praca aparatu stabilizujący ten staw.

Najczęściej uszkodzeniu ulegają :

  • więzadło krzyżowe przednie ( ACL)
  • więzadło krzyżowe tylne ( PCL)
  • więzadło poboczne piszczelowe (MCL)
  • więzadło poboczne strzałkowe (LCL)
  • łąkotka przyśrodkowa (MM)
  • łąkotka boczna ( ML)

Wyróżniamy trzystopniową skalę skręcenia:

I - uszkodzenie niewiekiej ilości włókien więzadła i torebki stawowej z miejscową bolesnością, minimalnym obrzękiem i  krwiakiem przy zachowaniu stabilności stawu

II - uszkodzenie większej ilości włókien więzadła z częściowym ich zerwaniem, z objawami występującymi w stopniu I ale o większym nasileniu i z możliwością pojawienia się zaburzeń stabilności stawu

III - całkowite przerwanie ciągłości więzadła z bolesnością w trakcie obciążania kończyny dolnej i z utratą stabilności stawu 

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia urazu :

  • wcześniejsze epizody związane ze skręceniem stawu kolanowego 
  • zaburzenie siły mięśni otaczających staw kolanowy 
  • nieodpowiednie obciążanie kończyny w trakcie aktywności fizycznej 
  • zaburzenia biomechaniki kończyny dolnej 

Diagnostyka uszkodzeń przy stopniu I i II jest możliwa do wykonania podczas badania przez lekarza lub fizjoterapeutę za pomocą odpowiednich testów funkcjonalnych.

III stopień uszkodzenia wymaga poszerzenia diagnostyki o badania obrazowe (MRI).

U Pacjentów z postawioną diagnozą skręcenia I i II stopnia najczęściej proponuje się leczenie nieoperacyjne. Niezbędne jest jak najszybsze wprowadzebnie fizjoterapii - zwłaszcza technik terapii manualnej wspomaganych kinesiotapingiem oraz zabiegami fizykalnymi  ( krioterapia,  laseroterapia HILT,  magnetterapia). Z czasem o terapii włącza się  trening medyczny skupiający się na wzmocnieniu siły i elastyczności mięśni działających na staw kolanowy a także na poprawie stabilności stawu.

W przypadku uszkodzenia III stopnia stosuje się zazwyczaj leczenie operacyjne, po którym wdrażane są odpowiednie procedury usprawniające.

Pokaż wszystkie
chirurgia naczyniowa
dietetyka
fizjoterapia
fizykoterapia
laryngologia
neurochirurgia
neurologia
neurologopedia
ortopedia
profilaktyka
psychologia sportu
radiologia
trening
urologia

Nasza strona www używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.