Otyłość to przewlekła choroba, którą charakteryzuje nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Otyłość olbrzymia wymaga leczenia chirurgicznego. Dotyczy to Pacjentów, u których wskaźnik BMI wynosi powyżej 35 (wraz z chorobami współistniejącymi lub u takich, których BMI przekracza 40). Zabiegi te polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmniejszeniu powierzchni wchłaniania żołądka.
Sama operacja niestety nie gwarantuje dożywotniego sukcesu w walce
z nadmierną masą ciała. Istotne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu a po nim stopniowe rozszerzanie diety z uzupełnieniem niedoborów pokarmowych.
PROCES PRZYGOTOWANIA ŻYWIENIOWEGO do zabiegu składa się z kilku elementów. Konieczne jest zebranie rozległego wywiadu i zmiana nawyków żywieniowych, które zaprocentują utratą masy ciała oraz znacznym odtłuszczeniem wątroby już przed zabiegiem. Niezwykle ważne jest również ustalenie suplementacji, skoncentrowanej na odpowiedniej podaży białka - składnika diety mającego kluczowy wpływ w przygotowaniu do rozległych operacji brzusznych jakim jest zabieg chirurgicznego leczenia otyłości.
Przed zabiegiem operacyjnym Pacjent otrzymuje dokładne informacje na temat diety, którą powinien stosować. Omówienie zasad diety spoczywa na doświadczonym dietetyku. Dobrze dobrana dieta ma na celu usprawnić przebieg zabiegu oraz zapobiec ewentualnym powikłaniom pooperacyjnym.
Postępowanie pooperacyjne polega na stopniowym rozszerzaniu diety, tak aby zapobiegać niedoborom oraz ponownemu przyrostowi masy ciała. Pacjent musi nauczyć się nie tylko jeść, ale przede wszystkim odżywiać, w myśl zasady „żeby schudnąć, trzeba jeść”. Nie można bez końca być na kleiku. Stosując się do powyższych zaleceń już po krótkim czasie możemy zauważyć poprawę nastroju Pacjenta i motywację do dalszych zmian w poprawie sposobu żywienia, a w konsekwencji wynikach zdrowotnych Pacjenta.